Kam se jít v rozpálených středních Čechách bez obav vykoupat?

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Podle meteorologů nás o víkendu čeká opravdu neskutečné vedro. V sobotu má být dokonce prozatím ten nejteplejší den roku a teploty budou šplhat i výrazně přes 35 °C.  Co v takový den dělat? Víme, dodržovat pitný režim, ale zchladit se v nějakém přírodním koupališti nebude vůbec marné.  Jenže kam se v našem kraji vydat, aby nás ve vodě nečekalo nemilé překvapení?

Uklidníme se spolu s hygieniky. Začátkem tohoto týdne proběhla na většině kontrolovaných a sledovaných koupacích oblastech a přírodních koupalištích pravidelná kontrola Hygienickou službou Středočeského kraje. Tak si to trochu prosvištíme.

Orlík zelený, ale na jedničku

Na přehradní nádrži Orlík došlo oproti výsledkům před 14 dny k mírnému zvýšení chlorofylu a tím pádem se i částečně zhoršila průhlednost. Sinice se tu ve vyšších počtech však zatím nevyskytují. Voda má nadále dobrou kvalitu a hygienici ji hodnotí stále na jedničku..

Slapy také za jedna

Rovněž v nádrži Slapy, která je vedle Orlíku další oblíbenou a hojně navštěvovanou rekreační oblastí, je kvalita vody výborná a ve všech sledovaných koupacích oblastech této nádrže si tu voda drží na stupnici kvality také bič.

Dvojkaři nevadí

Podobný stav panuje i na podstatné části ostatních sledovaných nádrží v kraji. Pokud hygienici některým přírodních koupalištích přiřkli stupeň 2 – jako třeba na jezeru Ostrá na Nymbursku, nezoufejte. Je to jen mírné zhoršení kvůli většímu množství zelených řas, což je v létě běžné. A pokud v nich nejsou sinice, není se čeho bát.

Za tři – raději sprchu!

Letos poprvé se zhoršila kvalita vody na dvou místech – konkrétně na dvou koupalištích ve volné přírodě – Bakov v okrese Mladá Boleslav a Pilský rybník u Monínce v blízkosti města Sedlec-Prčice na Příbramsku.

Výrazně se rozšířil fytoplankton, který ale mimo řas obsahuje i zvýšené množství sinic, takže voda je zelenější a méně průhledná. Ale pokud jste zdraví, můžete se i tady vykoupat. Patříte-li k lidem citlivějším, může vás koupání trochu potrápit. Pro jistotu se po koupání raději osprchujte.

Chcete se podívat na další konkrétní místa? Mrkněte na web KHS. Tam najdete hodnocení a popisky jednotlivých koupališť.