Zavedení poplatků za předčasné splacení hypotéky v koalici narazilo, vláda se nedokáže shodnout

Zdroj: Pexels/RDNE Stock project

ČESKO – Vládní návrh, na jehož základě by měl být zaveden poplatek za předčasné splacení hypotéky (a to až do výše 2 % zbývající části úvěru), prošel vládou již v polovině června. Vyvolal sice značné kontroverze, ale zdálo se, že se jedná o další nevyhnutelnou změnu, kterou si koalice prosadí. Nyní se však ukazuje, že tak snadné to nebude. Návrh totiž postupně ztrácí podporu. Kromě zástupců hnutí STAN a také Pirátů tuto změnu nově odmítá i TOP 09. Prosazení tedy bude pro ODS a lidovce ještě komplikovanější…

Předčasné splacený hypoték jako nový vládní spor

V současné době je systém nastaven tak, že lidé v případě předčasného splacení hypotéky platí obvykle poplatek do maximální výše 1 000 Kč. Nově by však dle informací ministerstva financí všichni ti, kteří by se závazku chtěli zbavit dříve, museli uhradit rozdíl mezi fixovanou úrokovou sazbou a aktuální úrokovou sazbou v souladu s ČNB, přičemž by se mělo jedna o maximálně 2 % ze zbývající částky úvěru. „Ta základní otázka stojí, zda ty náklady zaplatí všichni klienti, tedy všichni, kdo mají hypotéky, nebo je zaplatí ti, kteří využijí možnost předčasného splacení,“ shrnul tak ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Dle slov Stanjury se přitom vláda snaží tento plánovaný krok penalizace předčasného splacení hypotéky vyvážit rozšířením podmínek, při jejichž naplnění bude i nadále možné splácet předčasně bez jakýchkoliv dalších doplatků. Aktuálně je to možné každý rok v období výročí podpisu smlouvy (přičemž splacena může být až čtvrtina hypotéky), v obtížné životní situaci (úmrtí klienta, životního partnera, při vzniku invalidity klienta ad.) a také v době konce fixace úrokové sazby. Nově by měli lidé získat možnost splatit hypotéku bezplatně předčasně také v případě, že by se rozhodli nemovitost zatíženou hypotékou prodat, a také v případě rozvodu. Navzdory silné kritice jsou nejen zástupci ODS, ale i lidovců, přesvědčeni, že se jedná o krok správným směrem. „Myslím si, že to nijak nezhoršuje podmínky, ale naopak je to sjednocuje tak, aby hypoteční banky ke všem klientům přistupovaly stejně,“ uvedl tedy předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Koaliční partneři proti sobě

Koaliční shoda však na tomto zpoplatnění předčasného splacený hypoték nepanuje. Nesouhlasí nejen část hnutí STAN, zástupci TOP 09, ale ani Piráti. „V podstatě to znamená přesun peněz od lidí, kteří splácí hypotéky, v řádu miliard korun ve prospěch bank, aniž by ty musely cokoliv udělat,“ shrnul důvody, proč Piráti jsou zásadně proti, předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Silná kritika vůči vládnímu plánu zaznívá také ze strany opozice. „Kdyby nesplacený úvěr byl například tři miliony, tak je to šedesát tisíc, to jsou naprosto devastující částky. A proč?“ vznesla řečnickou otázku také místopředsedkyně opozičního hnutí ANO, Alena Schillerová.

Poslanci začnou ve Sněmovně na toto téma jednat v září. Dojde-li na hlasování o zákonu, mělo by se stihnout ještě do konce letošního roku.