Poslední šance vidět Kremáka: Legenda parního věku vyjíždí v sobotu naposledy!

Foto: ČD

.RAKOVNÍK – Železniční fanoušci mají v sobotu 5. srpna poslední příležitost vidět v plné síle parní lokomotivu 534.0323, zvanou Kremák. Po víkendu bude odstavena z provozu a čeká ji velká revize.

Prohlídka a opravy

„Kremák“ musí projít zostřenou prohlídkou kotle a potřebuje opravy na pojezdu lokomotivy. Rozloučení s „Kremákem“ můžete spojit s návštěvou železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka.

Trasa jízdy

Parní vlak tažený lokomotivou Kremák vyjede z Lužné u Rakovníka v 11:00 hodin. Pojede po trase přes Rakovník, Křivoklát, Roztoky u Křivoklátu a Zbečno do Nižboru, kam dorazí ve 12:30. Na cestu zpět do Lužné vyrazí vlak ve 14:45.

Možnosti výletu

Cestující si kromě jízdy historickým vlakem mohou naplánovat návštěvu hradu Křivoklát, prohlédnout si památkově chráněný Hamousův statek ve Zbečně, nebo navštívit stylovou drážní restauraci v Nižboru.

Železniční muzeum

Navštívit lze také železniční muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka, které je v letní sezóně otevřeno denně kromě pondělí od 9:30 do 17:00. Hlavním lákadlem muzea jsou parní lokomotivy, kterých se ve sbírkách nachází více než třicet.

Tyto stroje mapují vývoj parního provozu od přelomu 19. a 20. století až po konec parní trakce ve druhé polovině 20. století. Kromě parních lokomotiv jsou k vidění také historické motoráčky, dieselové či elektrické lokomotivy, dobové osobní a nákladní vozy a spousta dalších zajímavých exponátů potřebných pro drážní provoz.

„Kremák“ 534.0323 byl vyroben v roce 1946 v plzeňské Škodovce. Patří mezi 228 parních lokomotiv této řady vyrobených v letech 1945 až 1947 v lokomotivkách Škoda v Plzni a ČKD v Praze. Jedná se o vylepšený typ řady 534.0 vyráběný v Československu v letech 1923 až 1942. Výkon lokomotivy je až 1 320 kW a její maximální rychlost je 60 km/h. Určená byla pro nákladní vlaky.

Foto: ČD