Královský skandál: Jakmile byl Eduard VIII. nucen volit mezi trůnem a ženou, do níž se zamiloval, vybral si Wallis Simpsonovou

Eduard VIII. a Wallis na dovolené. Zdroj: www.picryl.com

Eduard VIII. se ještě jako následník trůnu zamiloval do ženy, která byla pro britskou královskou rodinu nepřijatelná. Když se stal roku 1936 králem, byla to poslední šance, aby se svého vztahu s Američankou vzdal, ale on v prosinci téhož roku abdikoval a vyvzdoroval si sňatek, protože byl přesvědčen, že je to láska jeho života.

Seznámení

Eduard se s Wallis seznámil v roce 1931 na jednom z večírků, který pořádala jeho tehdejší milenka Thelma Furnessová.  V té době už byla Wallis podruhé vdaná, a to za anglo-amerického obchodníka Ernesta A. Simpsona, který ji uvedl do nejvyšších britských společenských kruhů, kde měl řadu přátel. Wallis líčila pasti a doufala, že bude schopná udržet si jak manžela, tak prince z Walesu. Prince zaujala.

Žádný flirt

V roce 1934 se flirt změnil ve vášnivou lásku ze strany prince, na své milence byl sexuálně i psychicky zcela závislý a začal se dokonce v přítomnosti Wallis chovat submisivně. Wallis způsobila spoustu faux pas, ale prince to bavilo, jak se zdá. Asi od roku 1935 následníkovi trůnu prý řídila život a i na veřejnosti mu dávala příkazy, které Eduard plnil – mezi smetánkou si tím ale nevysloužila ani respekt, ani dobré renomé.

Eduardovi rodiče  – král Jiří V. s královnou Marií – stále doufali, že se jedná o neškodnou aférku.

Král

V lednu 1936 Eduardův otec zemřel a Eduard se stal novým králem. Hned na začátku vlády se veřejně přiznal ke vztahu k Wallis a pomýšlel na svatbu. Ovšem britské vládě mnohem více vadila jiná věc – Eduard se totiž netajil sympatiemi k Hitlerovi. Nezůstalo také tajemstvím, že Wallis již delší čas udržovala těsné styky s Hitlerovým emisarem von Ribbentropem, který se později stal německým velvyslancem v Londýně.

Eduard byl stále populární mezi lidmi, ale začaly prosakovat zvěsti o tom, že hodlá do svých rukou soustředit mnohem více moci a provádět vlastní politiku bez ohledu na mínění britské vlády. Vláda těmto zvěstem uvěřila – a rozhodla se využít jeho vztahu k Wallis Simpsonové, která byla se svým manželem v té době v rozvodovém řízení. Premiér Stanley Baldwin dal králi ultimátum, že jestliže paní Simpsonová, která budí veřejný rozruch, neopustí Anglii, je vláda připravena podat demisi. Král běsnil, ale Wallis se vzdát nechtěl. Jeho případný sňatek s Wallis ale odmítla i všechna britská dominia (extravagantní žena nebyla příliš oblíbená) a nakonec premiér dostal krále tam, kde ho chtěl mít – Eduard byl postaven před volbu – buď se vzdá Wallis, nebo trůnu.

Abdikace

11. prosince 1936 Eduard VIII. složil svůj královský úřad a v rozhlasovém projevu toto rozhodnutí oznámil národu. Jeho bratr Jiří, nyní nový král Jiří VI., mu udělil titul vévody z Windsoru a z Wallis se stala vévodkyně – Eduardovy svatby konané v červnu 1937 ve Francii se ale nikdo z královské rodiny nezúčastnil.

Wallis žila s Eduardem až do jeho smrti roku 1972 a žili si dosti luxusně. Svého manžela prý Wallis dokázala pořádně hubovat a předhazovala mu, že už není král. Jeho smrt však prý nesla těžce. Propadla alkoholu a poslední roky života strávila osaměle ve svém domě v Paříži. Zemřela roku 1986.