Kvůli nákupům v Polsku unikají státní kase peníze. Vyšší zdanění tabákových výrobků už nedává smysl

Zdroj: Pexels/ MART PRODUCTION

ČESKO – Současná situace, kdy v tuzemských obchodech je prakticky vše dražší než v okolních zemích, řadu lidí dohnala k tomu, že nakupují za hranicemi. Samozřejmě, že ne každý si může dovolit jezdit pravidelně pro potraviny do Polska, ale zejména pro obyvatele pohraničí se z nákupů u našich sousedů stala běžná praxe. A příklad s tabákovými výrobky jasně ukazuje, že „daně z neřesti“ přestávají od určité hranice dávat kompletní smysl.

Pomineme-li nyní nákupy potravin, právě tabákové výrobky jsou aktuálně tím, co Čechy v Polsku láká. Na jedné krabičce mohou ušetřit až okolo 50 Kč, což je zejména při větším nákupu již v peněžence skutečně znát. Zatímco pro celou Českou republiku pak dle nejnovějšího průzkumu trhu platí, že každá desátá vykouřená krabička cigaret pochází z Polska, v česko-polském pohraničí se číslo ještě dramatičtěji snižuje a z Polska pochází každá třetí krabička. Právě českým prodejcům v pohraničí tedy poměrně zásadně klesají tržby – a konkrétně trafiky, jejichž tržba většinou na cigaretách stojí a padá, v dané oblasti již zaznamenaly o 13 % nižší návštěvnost než loni. Dle průzkumu společnosti Dotykačka pak v příhraničí meziročně došlo k poklesu prodeje balených cigaret o 30 procentních bodů (ve vnitrozemí se přitom jedná jen o 3-4 procentní body). Zájem však neklesá jen o cigarety, ale také o zařízení na zahřívaný tabák. To vše je totiž za hranicemi levnější.

Jasné negativní důsledky české drahoty

O „drahotě“ v Česku toho již bylo napsáno mnoho. Zatímco v případě potravin a dalšího zboží je to, kdo za vysoké ceny může, stále předmětem rozsáhlých sporů, konkrétně u cigaret je to jasně dáno. Jejich cena je totiž ze čtyř pětin tvořena daněmi – a obchodníci tak se svými maržemi skutečně nic moc ovlivnit nemohou. Jenže jak stávající praxe ukazuje, celá česká daňová politika je v tomto případě spíše kontraproduktivní. Státní rozpočet totiž již nyní tím, že lidé nakupují levnější cigarety v zahraničí, přichází každoročně o cca 5 miliard. A s plánovým navyšováním spotřební daně, k němuž má dojít postupně v následujících čtyřech letech, se rozhodně nic k lepšímu nezmění.

„Dostáváme se nyní do nejhorší situace: náklady na zdravotní péči o kuřáky zůstávají v Česku, kuřáci – byť kouří polské cigarety, se tedy léčí u nás – ale výnosy z prodeje cigaret nám unikají do Polska,“ shrnul situaci ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček. Ačkoliv vládní politici stále opakují, že tzv. daně z neřestí by se měly zvyšovat, zdá se, že tato cesta ideální není. „Bedlivě jsme související data analyzovali a počet kuřáků v Česku výrazně klesal do r. 2015. Od roku 2015 je ale v zásadě konstantní a nijak se nemění. Přitom od roku 2020 začaly výrazně růst daně – jenže to, že se zvýšily koncové ceny, nijak nezapůsobilo na počty kuřáků, oni jen začali nakupovat jinde. Navíc Němci a Rakušané, kteří dříve cigarety nakupovali u nás, s těmito nákupy přestali, jelikož se jim již nevyplatily,“ vysvětlil Křeček s tím, že se průběžně ukazuje, že další růst daňové sazby již žádné peníze do státního rozpočtu nepřináší, ba naopak, způsobuje spíše jejich odliv.

Faktem přitom je, že co se zdanění a cen tabákových výrobků v zahraničí týká, v Polsku jsou daně skutečně nižší, což je patrné i na výrazně nižších cenách. V Německu jsou pak koncové ceny cigaret sice mírně vyšší než u nás, ale Němcům se již nákupy v Česku nevyplatí. A v Rakousku jsou ceny naprosto srovnatelné – takže motivace pro nákupy v Česku také mizí.