Pořídit si vlastní bydlení? Situace na realitním trhu v ČR je druhá nejhorší v celé EU

Zdroj: Pexels/RDNE Stock project

ČESKO – Téma bydlení je v Česku relativně třaskavé. I historicky totiž lidé mají tendenci upřednostňovat vlastnictví nemovitostí před jejich pronájmem. To je však vzhledem k tuzemské ekonomické situaci problematičtější než kdy dřív. Pořízení vlastního bydlení je totiž vzhledem k možnostem v rámci Evropské unie druhé nejdražší. Horší je stav na trhu s nemovitostmi už jen na Slovensku…

Český problém: nedostupné bydlení

Jak ukazuje tzv. Property index vypočítaný poradenskou společností Deloitte, v Česku je vlastní bydlení druhé nejméně dostupné napříč všemi zeměmi Evropské unie. Ke koupení nemovitosti o rozloze cca 70 metrů čtverečních je tak v tuzemsku třeba v průměru třináct hrubých ročních platů. Ještě více je to pak v Praze, a to přes čtrnáct hrubých ročních platů. Podle Petra Hány z poradenské společnosti Deloitte je na vině celá řada faktorů. „Primárně je to o stagnujících úrokových sazbách a také sentimentu kupujících. Nyní není investice do vlastního bydlení vnímána jako správná. Je tu také vyšší inflace, jsou tu vyšší ceny energií a také dražší stavební práce,“ vysvětlil.

Ačkoliv výše řečené faktory jsou spíše otázkou posledních pár (covidových) let, nedostupnost nemovitostí v Česku přetrvává déle. V evropském kontextu pak platí, že v Česku do hry vstupuje na jedné straně vyšší cenová hladina nemovitostí a na straně druhé nižší průměrné hrubé mzdy. Problémem je také to, že v Česku a také na Slovensku jsou trhy s nemovitostmi relativně malé a většina jejich objemu se soustředí do hlavních měst, čímž je však ovlivněn celorepublikový rezidenční trh.

Zlevňování bytů? Ani náhodou

Ačkoliv dle aktuálních dat Česko v „bytové drahotě“ předstihlo Slovensko, faktem je, že trh v Česku ochlazoval už od loňského srpna – promítal se vliv vysokých úrokových sazeb a stagnace poptávky. Také v důsledku zpřísnění měnové politiky České národní banky došlo k poklesu prodeje bytů a také jejich ceny. Ovšem výraznější (a plošné) zlevňování nemovitostí odborníci spíše vylučují. „Aktuálně zlevňovaly zejména starší byty, ne novostavby. Přitom novostavby jsou vždy primární trh, který reaguje s nejmenší dynamikou a určuje trendy. K větším změnám tedy dochází v případě starších bytů, kde dochází k největšímu poklesu cen a nárůstu nabídky,“ shrnul Hána s tím, že lze čekat, že ceny v segmentu novostaveb budou stagnovat do konce letoška. Dění příštího roku je spíše otázkou. „Spíše se dá ale čekat, že ceny mírně porostou,“ uzavřel.

Nejen dle developerů je přitom v Česku problém s formálními náležitostmi staveb, resp. vyřízení stavebního povolení je příliš zdlouhavé, což může do cen na trhu také vstupovat. Podle prezidenta Asociace realitních kanceláří ČR Miroslava Dudy má pak celkovou situaci v rukou skutečně vláda. Dle jeho slov je totiž realitní trh velmi rozkolísaný, není ale pravda, že by nedostatek bydlení panoval v celé republice. „Konkrétně Praha není nafukovací, není to ani tak problém jednotlivých měst, spíše se jedná o problém koncepce a vize. Navíc ne každý musí vlastnit nějaké bydlení, je-li dostatečná ochrana bydlení nájemního, tak má také svůj význam,“ uzavřel.