Tihle srdnatí a duchapřítomní policisté zachraňovali splašené koně z hořící stáje!

Dvojice statečných zachránců: nstržm. Monika Vejmelková a prap. Karel Valouch. Foto: Policie ČR

BENEŠOV– V obci Řehenice-Barochov došlo k požáru statku, ve kterém bylo ustájeno 30 koní. Na místo vyrazili policisté z Kamenice, kterým se podařilo všechny zachránit.

Přibližně před osmou hodinou večer přijali policisté oznámení o požáru statku. Na pomoc vyrazila dvojice sloužících strážníků Karel Valouch a Monika Vejmelková.

Když dorazili na místo, viděli, že hoří uskladněné balíky slámy v těsné blízkosti stájí. Oheň se ale už šířil i do jedné z budov stájí. Jako první tak okamžitě prohledali objekt, aby zjistili, zda se v něm nenachází někdo zraněný.

Uvnitř našli rozrušeného majitele statku, který se snažil vyvést koně z hořící budovy. Policisté na nic nečekali a začali mu pomáhat.

Zachránili zvířata i traktor

Z hořící budovy vyvedli nejprve psa a poté čtyři koně. Policistka, která se sama koním ve volném čase věnuje, pak pomohla majiteli zahnat všechny koně do ohrady. To však nebylo jednoduché. Koně byli v šoku splašení, prorazili ohradu a pobíhali po okolí. Nakonec se je podařilo všechny zachránit.

Policista mezitím pomáhal majiteli s odstraněním techniky z hořící budovy. Neváhal ani usednout za volant traktoru a odvézt ho z místa. Oba pak ještě před příjezdem hasičů zkontrolovali celý objekt a zavřeli dveře v oblasti stájí, aby zabránili dalšímu šíření ohně do bytových jednotek v přední části statku.

Likvidace samotného požáru

Hasiči, kteří na místo dorazili, začali požár hasit. Na místě zasahovalo 12 jednotek HZS. Díky rychlému zásahu policistů se ale podařilo zachránit koně a zmírnit rozsah škod. Likvidace požáru trvala několik hodin. Příčinou jeho vzniku byla podle policejní tiskové mluvčí Barbory Schneeweissové nedbalost majitele statku. „Když naskladňoval balíky za ustájením, zavadil zadní částí vysokozdvižného vozíku o balík a došlo k zahoření. Nejprve se snažil vše uhasit sám, když se mu to nedařilo a oheň se velmi rychle začal šířit, zavolal na tísňovou linku,“ uvedla.

Vzniklá škoda se odhaduje na 4,5 milionu korun.

Foto: Policie ČR