Nejvíc nehod v blízkosti škol je ve středních Čechách na Kladensku!

Foto: MP Kladno

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Zvýšenou nehodovost poblíž škol vykazuje většina krajských měst. Podle výzkumu organizace Pěšky městem je největší ve Středočeském kraji. Nejvíce takových nehod řeší na Kladensku a Mělnicku.

Hned první školní den obsadily hlídky kladenských strážníků přechody, které leží v blízkosti základních škol. Strážníci dohlíželi na bezpečnost dětí při příchodu, ale také odchodu ze školy. Se strážníky a s Asistenty prevence kriminality se budou děti a rodiče potkávat po celý školní rok.

Zapojte se!

Rodiče školáků by však neměli spoléhat na to, že na bezpečnost dětí při cestě do školy dohlíží strážníci, ale měli by se sami aktivně zapojit. Naučit své děti, jak se mají v hustém provozu v ulicích chovat a vybrat jim nejbezpečnější cestu do školy.

Pro řidiče platí, že by měli parkovat dále od školy a v jejich okolí jezdit pomalu.

Školní ulice

U některých škol se po vzoru ze zahraničí v poslední době stále častěji realizují takzvané školní ulice. Po krátkou dobu před začátkem výuky (případně i po jejím skončení) vyhrazují prostor u škol pro děti a jejich bezpečný pohyb. „Ukazuje se, že i přes počáteční obavy je se školními ulicemi nakonec spokojeno přes 80 % rodičů,“ uvedla k tomu Blanka Klimešová, koordinátorka programu Bezpečné cesty do školy.