Z pohodové procházky se stal horor. Čivava přes obranu majitelů nepřežila útok jiného psa!

Ilustrační foto: unsplash

BENEŠOV – Na policisty z Vlašimi se první zářijový den obrátila nešťastná 55letá žena. Oznámila, že jejího psa napadl pes jiný, větší pes. Malý ušatý chlupáč útok nepřežil.

Žena po 13. hodině v zámeckém parku ve Vlašimi venčila psa, křížence čivavy. Náhle přiběhl větší cizí pes a toho jejího napadl. Spolu s partnerem se snažili vlastního psa bránit. Přitom oba utrpěli oděrky a pohmožděniny. Bohužel malý pes útok nepřežil, a to i přesto, že majitelka vyhledala okamžitou pomoc veterináře.

Přivolaná hlídka policistů vypátrala podezřelého psa a jeho majitele už chvíli po útoku. Policisté ho vyslechli. Uvedl, že se mu pes z vodítka vysmekl a utekl neznámo kam.

Pouze přestupek

Vzhledem k tomu, že nedošlo k žádnému vážnému zranění majitelky psa ani jejího partnera a útok psa nebyl úmyslným činem, policie podle zákona rozhodla, že nešlo o trestný čin. Celou věc policisté předali příslušnému správnímu orgánu k projednání přestupku. V tomto případě jde o porušení vyhlášky o volném pobíhání psů na území města. Za to může následně správní orgán uložit pokutu a nařídit kompenzaci vzniklé škody.

Náš právní řád se na napadení psa psem dívá jako na přestupek. I když vašemu psovi byla způsobena fyzická újma, (nebo dokonce smrt), a vám újma psychická, o trestný čin se nejedná.

Sázka na jistotu

Dost lidí stále venčí své psy i větších plemen s tím, že jsou hodní, poslušní a usoudí, že vodítko nepotřebují. Řada zkušených pejskařů proto doporučuje jako sázku na jistotu v případě napadení vašeho psa pepřový sprej. Dnes se prodávají speciální pepřové spreje právě na ochranu před psy. Nastříkáním přímo na čumák, tlamu a oči zaženete psa do bezpečné vzdálenosti. Do některých sprejů se přidává UV barvivo, které pomáhá při identifikaci psa, který zaútočil.