Jinoch se vrátil na své místo v Arnoštových sadech. Časová kapsle až v říjnu!

Foto: Městský úřad Příbram

PŘÍBRAM –Socha jinocha s praporem a ratolestí v Arnoštových sadech je od roku 1927 součástí Pomníku padlým v 1. světové válce. Nyní se po dvou letech oprav vrátila na své místo.

Jak si mnozí vzpomenou, koncem června 2021 poškodil sochu pád stromu a byla odvezena k restaurování. Tuto středu 13. září se ocitla zpět na svém místě.

Už potřetí

Socha jinocha byla na žulový podstavec osazena vlastně již potřetí. Poprvé 28. října 1927 u příležitosti výročí vzniku republiky. V době nacistické okupace musela socha i všech dvanáct bronzových desek s 255 jmény padlých pryč. Na své místo se vrátila až v roce 1946. A nyní do třetice všeho dobrého.

O historii památníku vypověděla právě časová kapsle z doby nacistické okupace, která se při sundavání sochy v roce 2021 nalezla. S novým poselstvím vrátí na své místo při pietním aktu u příležitosti výročí vzniku republiky, který se uskuteční s předstihem již 25. října 2023.

Naše poselství

Obsah nové časové schránky město konzultovalo s historiky. „Doporučili nám, abychom se drželi toho, co bylo v té původní časové schránce. Tedy informací o tom, jak socha vznikala, opravovala se, a kdo se na její opravě podílel. Zároveň přidáme informaci o současném stavu města, kolik má obyvatel, jakou má rozlohu a podobně. Součástí bude také poselství našim potomkům, aby se vyvarovali válek, neboť i my žijeme v době, která není snadná,“ uvedl starosta města Jan Konvalinka.

Než se restaurovaná socha osadila zpět na své místo, došlo také k očištění a úpravě žulového pomníku, bronzových desek se jmény padlých, znaku města a desky s nápisem Za svobodu a nový život 1914-1918.

Cena restaurátorských prací vyšla na 1 135 827 korun.