Ceny pohonných hmot letí vzhůru – a bude hůř, varují odborníci

Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

ČESKO – Ceny nafty a benzinu začaly nekontrolovatelně růst již po zahájení války na Ukrajině. To na některých místech dosahovaly i ke 45 korunám za litr. Situace se následně postupně uklidňovala – a ke snížení cen pak přispělo i snížení spotřební daně na naftu. O předčasném ukončení tohoto opatření však vláda rozhodla počátkem prázdnin, kdy se zdálo, že ceny se již usadily na stabilních hladinách. Ačkoliv se dalo čekat, že právě s dovolenkovou sezonou opět (a tradičně) vzrostou, jen málokdo čekal, že ke skokovému navýšení cen pohonných hmot dojde až v srpnu a ty tak opět lehce překročí hranici 40 Kč. Jak navíc upozorňují analytici, zlevnění rozhodně „není na obzoru“…

Aktuální ceny pohonných hmot

Pohonné hmoty zdražují postupně již od konce letošního května a dražší než nyní byly naposledy na konci loňského roku. Cena Naturalu 95 jen za poslední měsíc vyskočila o více jak dvě koruny. Litr benzinu tak již řidiče přijde v průměru na více jako 40 Kč. Řidiči si ale připlatí i za naftu, její cena se ke 40 Kč za litr již kvapem blíží. „Hlavní důvod zdražení musíme hledat u ceny ropy, ta výrazně roste, výrazně také oslabuje česká koruna, což import pohonných hmot prodražuje,“ objasnil tak analytik Petr Lejsek. Vedle toho ale nelze opomíjet ani již zmiňované zvýšení spotřební daně na naftu zpět na původní hranici. Ovšem analytici se shodují, že pokud bude nafta dále zdražovat (což predikce naznačují), bude to spíše kvůli tržnímu prostředí.

Proč ceny rostou?

Podle odborníků se nyní na trhu s ropou projevuje vysoká míra nervozity, a to i vzhledem k dobrovolným omezením ropné produkce ze strany Ruska a Saúdské Arábie. Právě to je pak i dle Lejska „hlavní katalyzátor současného růstu cen ropy.“ Problémem jsou však do jisté míry také povodně v Libyi, takže ceny ropy ještě mohou krátkodobě vyskočit. „Otázkou je, kam se Rusku a Arábii dále podaří ceny ropy vyšponovat. Deficit ropy může být nakonec nejvyšší od roku 2007 a ceny pohodných hmot by tak mohly vyrůst velmi výrazně,“ shrnul Lejsek. Velmi výrazně by pak měla dle jeho slov zdražovat především nafta, po níž je obecně vyšší poptávka. V dlouhodobějším horizontu by tedy právě nafta mohla být nakonec ještě dražší než benzin. I v jeho případě lze však v dohledné době čekat další růst cen, ovšem spíše „jen“ v řádu desítek haléřů.

Inflace a zdražování

Obecně je růst cen pohonných hmot problémem i pro ekonomiku jako takovou – brzdí totiž pokles jinak stále vysoké inflace. „Možná docházíme do stavu, kdy inflace bude spíše stálá, což může ovlivnit celou monetární politiku Centrální banky a může to ovlivnit život každého z nás,“ objasnil tak také Lejsek. Ruku v ruce s vyššími cenami pohonných hmot jde pak i zdražování veškerého zboží, které je závislé na cenách dopravy. „Dopravci mají samozřejmě vyšší náklady spojené s vyšší cenou nafty. Cena se vždycky zvyšovala před začátkem turistické sezony, letos ale k nárůstu došlo až s počátkem srpna a byl poměrně strmý,“ vysvětlil tak generální tajemník ČESMAD Bohemia, Vojtěch Hromíř, s tím, že dopravci na změny cen pohonných hmot budou muset nutně zareagovat.