Nové meteostanice ohlídají sjízdnost středočeských silnic!

Ilustrační foto

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Silnice  po celé krajské silniční síti doplní řada meteostanic. Jejich rozmistění proběhne rovnoměrně po celém kraji během následujících let.

Desítky meteostanic

Radní schválili vyhlášení veřejné zakázky na instalaci a servis několik desítek meteostanic. Silničáři i řidiči budou mít lepší přehled o aktuální situaci na krajských silnicích. Jak o povětrnostních podmínkách, tak i stavu vozovky.

Co všechno umí?

„Jde o systémy, které poskytují aktuální a podrobné informace o povětrnostních podmínkách. Jde tedy o sílu větru, teplotu a vlhkost vzduchu anebo míře srážek. Dále poskytují aktuální informace o stavu vozovky, čímž pomáhají k rychlé identifikaci kritických situací na silnici a dovedou tedy motoristy včas varovat před nebezpečnou situací,“ jmenuje výhody Karel Bendl, radní pro oblast silniční dopravy.

Pomocník údržby

Novinka pomůže i při běžné údržbě. „Krajská správa a údržba silnic bude na základě informací ze stanic optimalizovat aplikaci chemických posypových prostředků,“ doplňuje Karel Bendl.

Součástí zakázky je nejen dodávka na vybrané úseky silnic II. a III. tříd, ale i montáž, nastavení a kalibraci po dobu záruky.

Celkově za dodávku i servis kraj postupně zaplatí ze svého rozpočtu více než 87,5 milionu korun.