Skanzen Solvayovy lomy: Zažijte cestu štolou a jízdu důlním vláčkem

Stará technika, nákladní a osobní auta v dole a průmyslovém skanzenu Solvayovy lomy, Svatý Jan pod skalou. Zdroj: Shutterstock.com/rudnitskaya_anna
Stará technika, nákladní a osobní auta v dole a průmyslovém skanzenu Solvayovy lomy, Svatý Jan pod skalou. Zdroj: Shutterstock.com/rudnitskaya_anna

Hornický skanzen Solvayovy lomy je bývalý vápencový lom, který se nachází v krásné přírodě Českého krasu nedaleko středočeského Berouna. Vydejte se za fascinující historií těžby vápence do muzea a štoly a svezte se důlním vláčkem. Zážitková prohlídka Solvayových lomů je zábava i poučení pro celou rodinu.

Solvayovy lomy kuriózně dopravovaly vápenec

Hornický skanzen Solvayovy lomy se nachází v chráněném území Českého krasu národní přírodní rezervace Karlštejn, u obce Svatý Jan pod Skalou. Celý areál tvoří několik objektů – bývalé provozní a technologické budovy a samotná štola. Místo bylo po několik desetiletí významným dodavatelem kvalitního vápence pro chemickou výrobu, těžba zde probíhala i za druhé světové války, a to od roku 1918. Lom zásoboval vápencem továrnu v Neštěmicích u Ústí nad Labem, která se zabývala výrobou sody tzv. Solvayovou metodou. Od toho je odvozen i nejčastěji užívaný název lomu a název současného skanzenu.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Zajímavostí je také přeprava vápence, který putoval do svého cíle nejen po železnici a zpevněných cestách, ale také pod zemí a část své cesty urazil dokonce vzduchem vysoko nad korunami stromů. S bohatou historií těžby a dopravy vápence, která byla ukončena roku 1963, se dnes můžete seznámit při návštěvě hornického skanzenu. O jeho vybudování se zasloužilo občanské sdružení Společnost Barbora.

Zachovalý typický důlní vlak (typ BN30R) v Solvayově lomu u Berouna. Zdroj: Shutterstock.com/Pavel Dobrovsky
Zachovalý typický důlní vlak (typ BN30R) v Solvayově lomu u Berouna. Zdroj: Shutterstock.com/Pavel Dobrovsky

Co v hornickém skanzenu zažijete?

Při komentované prohlídce se dozvíte a uvidíte mnoho zajímavostí. Čeká vás poutavá historie lomu, prohlídka štoly, v muzeu se seznámíte s těžbou a dopravou vápence, projet se můžete důlním vláčkem po úzkorozchodné dráze po okruhu dlouhém 1,8 km, ve venkovní expozici si prohlédnete například vzduchový vrátek a svážnou dráhu, lanové bagry, úzkorozchodné lokomotivy, důlní a lomové vozíky a další exponáty. Možná vás udiví jaké hromady šrotu zde leží, ale vězte, že každý kus železa, dřeva či skla má za sebou svou historii a v rámci skanzenu snad i budoucnost.

Kde se skanzen Solvayovy lomy nachází?

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Obec: Svatý Jan pod Skalou

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém Krasu – skanzen Solvayovy lomy leží mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Bubovice a Loděnice, asi 20 km západně od Prahy. Je vybudovaný ve zrušeném vápencovém lomu, známým pod jmény „U Paraplete“ nebo „Na stydlých vodách“. Jelikož se skanzen nachází uprostřed lesa v národní přírodní rezervaci, musíte přijít pěšky nebo na kole z některé ze sousedních obcí – Bubovic, Loděnic, Srbska, Karlštejna či ze Svatého Jana pod Skalou, odkud vede okružní naučná stezka Svatojánský okruh (skanzen leží přibližně v půli okruhu).

Zachovalý typický důlní objekt v průmyslovém skanzenu Solvayovy lomy u Berouna. Zdroj: Shutterstock.com/rudnitskaya_anna 
Zachovalý typický důlní objekt v průmyslovém skanzenu Solvayovy lomy u Berouna. Zdroj: Shutterstock.com/rudnitskaya_anna

Otvírací doba a další turistické informace

  • Aktuální informace o otvírací době, vstupném, odjezdech vláčku a akcích najdete na internetových stránkách hornického skanzenu Solvayovy lomy.
  • Projížďka vlakem úzkorozchodné železnice v povrchové části lomu trvá cca 20 minut, prohlídka muzea a štoly s průvodcem cca 60 minut (40 minut muzeum, 20 minut štola).
  • Z bezpečnostních důvodů není možný vstup dětí do 3 let do podzemí, dětem do 6 let vstup nedoporučujeme, nevhodné pro klaustrofobiky, stálá teplota 8 °C.
  • Prohlídka s průvodcem se koná pouze v případě, že se jí zúčastní alespoň 5 osob platících základní vstupné. Platba je možná pouze v hotovosti.

Kde získáte další informace?

Skanzen Solvayovy lomy
www: solvayovylomy.cz

Provozovatel

Společnost Barbora z. s.
Svatý Jan pod Skalou 11
26601 Beroun

e-mail: spol.barbora@seznam.cz
Telefon do skanzenu není, dotazy směřujte na e-mailovou adresu.

Tip na fajn výlet

Chráněná krajinná oblast Český kras nabízí mnoho zajímavých míst k výletům. Projděte se naučnou stezkou Zlatý kůň, objevte úžasný divoký západ – lom Velká Amerika, nebo se vydejte žlutě značenou turistickou cestou k malebnější Malé Americe a po dvou kilometrech k Dubu sedmi bratří. Pak už je to jen kousek na hrad Karlštejn.