Klaudiánova nemocnice nasadila proti holubům sokolníka s kánětem!

Sokolník Daniel Dobrkovský s dravcem v areálu nemocnice. Foto: mb-net

MLADÁ BOLESLAV – Holubi představují pro areály nemocnic vždycky hrozbu. Pro oslabené hospitalizované pacienty jsou nebezpeční jako potencionální zdroje infekcí .

Klaudiánova nemocnice bojuje proti hnízdění těchto ptáků ve svém areálu dlouhodobě. Jen letošní instalace speciálních sítí už nemocnici stála 820 tisíc korun bez DPH.
V těchto dnech lze v areálu mladoboleslavské nemocnice potkat i zkušeného sokolníka Daniela Dobrkovského, který se svou sedmiletou samicí káněte nežádoucí holuby loví. Chovem dravců se úspěšně zabývá dlouhé roky.

„Městské populace holubů jsou pro lidi významným zdrojem různých alergenů a mohou se podílet na přenosu některých onemocnění, která jsou přenosná ze zvířat na člověka. V tělech holubů se nalezl původce salmonelózy, ornitózy, toxoplasmósy nebo kampylobakterioźy,“ vysvětluje hygienička Klaudiánovy nemocnice Ludmila Chalašová.
„Pro zdravotnická zařízení tak představují holubi významné riziko kontaminace vzduchotechniky a souvisejících technologií ze střech objektů, kde se holubi shromažďují. Hnízdění holubů na půdách a budovách zdravotnických zařízení by proto nemělo být tolerováno,“ upozorňuje hygienička.

Velkým nebezpečím pro alergiky a osoby s oslabenou imunitou je také klíšťák holubí. Tento velký roztoč se ukrývá v trámech krovů či puklinách zdiva, kde snadno unikne i běžným dezinsekčním zásahům. Často se vyskytuje na místech, kde se ptáci aktivně zdržují – tedy na parapetech oken a na okrajích střech.

Holubi způsobují velké škody i na budovách. Vyzobávají vápno a kamínky z malty, drápky narušují fasády, a především jejich trus je velmi agresivní.