Na nový systém parkování si v Neratovicích budou muset zvyknout

Ilustrační foto: unsplash

NERATOVICE – Ve městě nyní parkuje přes 4500 aut. Již delší dobu tu ale chybí dostatečná kapacita parkovacích stání. Jen v centrální části Neratovic chybí zhruba 300 míst.

Kromě rostoucího počtu aut se také normová šíře parkovacího místa zvětšila z 180 cm na 250 cm. Při rekonstrukcích ulic tento fakt paradoxně snižuje celkový počet parkovacích míst.

Jediné možné řešení

Pokud město nechce tuto situaci řešit na úkor zeleně, jako jediné řešením se radnici jeví výstavba parkovacího domu spolu s vytvořením placených parkovacích zón. Ke stavbě parkovacího domu má již všechny potřebné formality i zažádané o dotaci, která by mohla dosáhnout 64 milionů korun.
Velikost zóny s novými pravidly parkování určí aktualizovaná studie „dopravy v klidu“.

Zvýhodnění rezidentů

Od placených parkovacích zón si město slibuje, že vytlačí automobily do parkovacího domu, především ty, které stávají mimo vyhrazená místa. Omezí také stání aut lidí bez trvalého bydliště v Neratovicích.
Zóny navíc donutí majitele vraků k jejich odstranění. V neposlední řadě mají zóny generovat peníze na režii parkovacího domu i na splácení investic do celého parkovacího systému.

Dočasné nepohodlí

Během výstavby parkovacího domu musí 200 automobilů z dnešního parkoviště u Tesca najít jiné parkovací místo. Tím se současná komplikovaná situace s parkováním ještě na zhruba rok zhorší.

Apel starosty

„Na nový systém si budeme muset zvyknout. Již nebudeme moci stát tam, kde je to doposud tolerováno. Bude ale nutné to vydržet. Věřte však, že to městu výrazně pomůže. Všichni vidíme, že současný stav je neudržitelný. V budoucnu musíme více zvýhodňovat cyklisty a chodce. Ať nám automobily dál slouží, ale nesmí nás neúnosně omezovat,“ uvedl v Listech města Neratovice starosta Roman Kroužecký.