O víkendu se v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka opět setkají Bardotky

Foto: ČD

RAKOVNÍK – Bardotka nebo Zamračená, to jsou přezdívky lokomotiv původních řad T478.1 a 2. Na dvě desítky těchto strojů se nadcházející víkend 7. a 8. října předvede fanouškům v muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka.

Na točně proběhnou komentované přehlídky a také řada jízd. V sobotu se navíc uskuteční ranní a večerní focení lokomotiv.

Svůdné Bardotky

Za svou přezdívku bardotky vděčí slavné herečce Brigitte Bardot, jejíž křivky železničářům připomínaly tvar přední kapoty lokomotivy pod okny strojvedoucího. Často se této lokomotivě přezdívá také zamračená. Mezi železničními fandy jsou velmi oblíbené hlavně kvůli svému charakteristickému brumlavému zvuku motoru. Vyráběly se v letech 1964 až 1971 v ČKD Praha.

Doprava z Prahy a Mostu

Po oba dva víkendové dny se do Lužné mohou návštěvníci svézt zvláštními vlaky v čele s Bardotkami, které pojedou z Prahy a Mostu. Součástí těchto jízdenek je i vstupenka do muzea v Lužné, cestující se tak vyhnou případným frontám u pokladny muzea. Z Mostu bude vlak po oba víkendové dny odjíždět v 8:55 a přes Chomutov a Žatec dojede do Lužné u Rakovníka v 10:50 hod. Na zpáteční jízdu po stejné trase se z Lužné vydá v 15:00.
Z Prahy hl. n. pojede v sobotu a v neděli zvláštní vlak v 9:03 a přes smíchovské nádraží, Hostivici, Kladno a Stochov dojede do Lužné u Rakovníka v 10:50 hod. Zpět po stejné trase bude odjíždět z Lužné v 15:00.

Další zvláštní vlaky

Po oba víkendové dny se zájemci budou moci svézt také zvláštními vlaky z Lužné do Rakovníka, Řevničova a Kolešovic a zpět. Do Rakovníka pojedou zvláštní vlaky z Lužné v 8:35, 9:55, 11:45 a 16:40, do Řevničova v 11:06, 12:43 a 15:38 hod. a do Kolešovic se vydá zvláštní vlak z Lužné u R. ve 13:20. Ve stanici Krupá bude zajištěn přestup cestujících na zvláštní vlak ve směru Chomutov a Most.

Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit také na jízdy úzkorozchodného vláčku. Komentované přehlídky Bardotek proběhnou na točně v 11:30 a ve 14:30.

Nákup jízdenek

Jízdenky na vlaky z Prahy a Mostu a zpět se prodávají v předprodeji ve všech pokladnách a na e-shopu. Na ostatní vlaky bude možné jízdenky zakoupit přímo u průvodčího nebo ve vlaku. Případný doprodej bude zajištěn přímo ve vlaku. Podrobnosti k akci jsou k dispozici v portálu Vlakem na výlet a na webu  cdnostalgie.

V ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka se nachází největší sbírka parních lokomotiv na našem území. Některé pamatují ještě období Rakouska-Uherska. K vidění jsou také historické motoráčky, dieselové či elektrické lokomotivy, dobové osobní a nákladní vozy a mnoho dalších exponátů.

Foto: ČD