V Kralupech nad Vltavou vznikne denní stacionář pro postižené demencí

Ilustrační foto

KRALUPY NAD VLTAVOU – Denní stacionář pro osoby s demencí v kralupském regionu dosud zoufale chybí. Ledy se však pohnuly.

Rada kraje podpořila vznik kralupského denního stacionáře pro osoby s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence. Poskytovatelem se stane Charita Kralupy nad Vltavou.

Zároveň radní doporučili zahrnout služby denního stacionáře do krajské Sítě poskytovatelů sociálních služeb. Tím tak zajistit financování z krajských a státních zdrojů.

„Tento typ služby umožňuje žít lidem ve vlastním sociálním prostředí a doplňuje péči v době, kdy ji neformální pečující nemohou zajistit. Plně tak koresponduje s naší Strategií, která cílí na podporu osob se sníženou soběstačností a na jejich setrvání v přirozeném prostředí,“ doplnil radní pro sociální oblast Martin Hrabánek.

Se zařazením do krajské Sítě se počítá od roku 2025. Finální souhlas náleží krajským zastupitelům.

Denní stacionáře poskytují strukturované prostředí, kde mohou pacienti trávit den pod dohledem odborníků. Podporované aktivity zaměřené na mentální stimulaci pomáhají zpomalit progresi nemoci. Rodinným příslušníkům stacionáře poskytuje potřebný odpočinek a čas na regeneraci, což může snížit riziko vyhoření a stresu. V neposlední řadě jim to vrací možnost vrátit se do práce a pomoci rodině získat větší ekonomickou stabilitu.