V ZOO Chleby se radují z narození roztomilého jihoamerického mláděte!

Sotva narozené mládě se drží u mámy. Foto: ZOO Chleby

NYMBURK – O radostný přírůstek se postaralo stádo lam alpak, zdomácnělých kopytníků původem z hor Jižní Ameriky. V ZOO Chleby obývají novou expozici Statek domácích zvířat, slavnostně otevřenou v roce 2021.

Porod mezi návštěvníky

Nohaté mládě přišlo na svět 21. září 2023. Pro tuto událost si zvolilo běžnou otevírací dobu, proto jeho první okamžiky mohli pozorovat také návštěvníci zoo. „Porod proběhl bez nejmenších komplikací, samice je zkušená matka a o mládě se ihned začala perfektně starat. Chovatelé provedli jen rychlou kontrolu novorozence, při níž zjistili jeho pohlaví. Ihned jsme tedy věděli, že se jedná o samečka,“ přibližuje radostnou událost zooložka Alena Fraňková.

Lamí kluk se pár chvil po narození pokoušel postavit na nohy, jak je u tohoto druhu běžné. Jeho snaha o zkrocení ladných, ale zároveň velmi dlouhých končetin, nebyla vůbec jednoduchá, u prvních pokusů tak vypadal poněkud vratce.

Sourozenec to měl těžší

Ve stádě mu vedle dospělých lam dělá společnost o něco starší poloviční sourozenec (oba mají stejného otce), který se narodil v červnu. Příchod tohoto samečka na svět byl o poznání těžší. Porod nepostupoval úplně hladce a mládě po porodu nedýchalo. Naštěstí byla přítomna ošetřovatelka, která nezaváhala a novorozenci poskytla první pomoc. „Díky její pohotové reakci se nyní můžeme radovat ze dvou mláďat, jež jsou však od sebe velmi dobře rozeznatelná. Jeden sameček je totiž hnědý a druhý krémový,“ popisuje dramatické okamžiky s dobrým koncem lektor zoo Jaroslav Dufek.

Když dojde na stříhání

Protože lamy nelínají jako většina kopytníků a srst jim neustále přirůstá, musí se pravidelně stříhat. Lamí kadeřník do zoo dochází pravidelně jednou za rok a věnuje alpakám celý den. Stříhání je veřejné, koná se po mnoho let vždy ve státní svátek 8. května přímo na statku a návštěvníci mohou po celou dobu pozorovat práci zručných střihačů. Je to velmi zajímavá podívaná a přitáhne pokaždé řady diváků. Lamy se nejen stříhají, ale také se jim kontrolují zuby a paznehty, které se podle potřeby náležitě upravují.

Alpaky se ve své původní domovině chovaly pro srst, ze všech lam jí totiž mají nejvíce. Zatímco v Peru se v textilním zpracování uznává až 52 barev alpak, v jiných zemích je to mnohem méně (obvykle 10-20). Nejčastěji se chovají alpaky hnědé, černé, bílé, ale mohou být i šedé nebo strakaté.

Sotva narozené mládě s matkou 
Starší červnový sourozenec. Foto: ZOO Chleby