Poškozené lavičky v Havelském parku žalují. Vandalismus bolí celé město!

Jedna z poničených laviček. Foto: mb-net

MLADÁ BOLESLAV – Nově opravené lavičky v Havelském parku odolaly útoku vandalům jen krátce. Jak ale takové vandalství ve městě  zastavit?

V loňském roce nechalo město zrenovovat lavičky v Havelském parku a nová jasanová prkna lákala k posezení. Neznámí jedinci je však poničili lavičky hloupými nápisy a hieroglyfy.

Město za renovaci laviček loni zaplatilo přes 200 tisíc korun a nyní opět zaplatí za jejich vyčištění. Z radnice se nese varovný hlas, že podobných případů vandalství stále přibývá.

Sociologové míní, že vandalismus může být výkřikem mladých lidí: „Hej, jsme tady!“ Možná se cítí společností opomíjeni nebo hledají způsob, jak upoutat pozornost. Možná je to projev frustrace, nebo také jen nudy z nedostatku dostupných konstruktivních aktivit.

Každopádně bezohledné ničení městského mobiliáře vadí naprosté většině obyvatel města, která oceňuje příjemné a esteticky lákavé prostředí.

Co s tím? Mnohdy jsou lidé svědky vandalství, ale z různých důvodů – strach, lhostejnost, nebo pocit, že to není jejich věc – nezasáhnou.

Jenže vandalismus není jen otázkou estetiky, ale také finanční zátěží pro celé město. Finance, které město vynakládá na opravy poškozeného mobiliáře, jsou peníze, které mohly být využity jinde, například na vylepšení veřejných prostor nebo na podporu místních projektů.

Neměli bychom to jen tak přehlížet. Když uvidíte někoho, kdo něco ničí, nebojte se to nahlásit. Nejde jen o lavičky. Jde o náš park, naše město a vlastně i o nás. Pokud se aktivně zapojíme  do ochrany a udržování našeho společného prostředí, můžeme ukázat, že nám na našem městě záleží.

Jak dlouho vydrží neponičené? Foto: mb-net