Vodné a stočné pro Kladno a Mělník zdraží o 25%. Jak jinde ve středních Čechách?

Ilustrační foto: unsplash

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Za zvýšením cen vodného a stočného stojí podle vodohospodářů nejvíc zdražení energií. Po loňském enormním zdražení vylétl jejich podíl na nákladech vodohospodářských společností i na desítky procent. Cenu ovlivní i zvýšení DPH v rámci vládního konsolidačního balíčku z letošních 10 na 12 procent. A nejen to.

Zdražovat se bude stejně jako v celé republice i ve středních Čechách různě.

Skokově o čtvrtinu

Středočeské vodárny ceny vodného a stočného pro Kladno a Mělník zdraží o 25 procent. Metr krychlový tak bude za 175 korun. Jedna z nejvyšších cen v republice je důsledkem i toho, že ve středních Čechách se voda od zdrojů dodává na velké vzdálenosti, což je nákladné na energie.

O necelých šest procent

Vodné a stočné zdraží i v Mladé Boleslavi a v dalších městech a obcích Mladoboleslavska. Od příštího roku stoupne v průměru o 5,9 procenta na 128,79 korun za metr krychlový. Letos průměrná cena činí 121,59 koruny.

Jen o zvýšené DPH

V Příbrami se ceny vodného a stočného se od ledna nemění. Kvůli nárůstu sazby DPH však lidé zaplatí o dvě procenta více. Místo dosavadních 101,67 Kč za metr krychlový 103,52 korun. Novou kalkulaci vody už schválilo v pondělí zastupitelstvo.

Další zvýšení cen?

Podle některých analytiků ani dvouciferné nárůsty cen u vodného a stočného ještě nejsou u konce. Novelizace směrnice o čištění městských odpadních vod kvůli přísnějším požadavkům na čistírny může pro vodohospodářské společnosti znamenat obrovské investice a dotkne se to i čistíren v malých obcích od tisíce obyvatel výš. To se pochopitelně odrazí i v koncových cenách pro spotřebitele.

Ze zákona

Některé obce podle analytiků oborových spolků a sdružení nevybírají dost na vodném a stočném a zanedbávají tak obnovu svého vodohospodářského majetku. Od roku 2026 se to podle Viléma Žáka, ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací změní. Do cen se ze zákona bude muset promítnout veškerá hodnota majetku, který je třeba obnovovat.