Krvavá Mary: Kde jsou kořeny vzniku této tajemné postavy? Kým měla být?

Ilustrační obrázek. Zdroj: www.flickr.com

Krvavá Mary je obávanou postavou, přesto prý se má mnoho lidí zabývat jejím vyvoláváním. Tento rituál spočívá v tom, že se v temné místnosti postavíte před zrcadlo a třikrát řeknete „Krvavá Mary“.

A co pak?

V zrcadle se pak zjeví tvář, která má patřit právě Mary. Existuje několik variant toho, co nastane dále – může vám nejrůznějším způsobem ublížit, dokonce vás i zavraždit! Buď vystoupí ze zrcadla, nebo po ní zůstanou na vašem těle krvavé šrámy. Některé legendy říkají, že lze Mary vyvolat pouze v určitý den, či že musíte v ruce držet nůž. Nejúčinnější zbraní prý je modlitba.

Kým ale je nebo byla tato Mary?

Názory a příběhy se opět různí a existuje na padesát různých verzí příběhů. Měla být za života čarodějnicí, znetvořenou nevěstou, vražedkyní či dokonce kanibalkou se zohyzděným obličejem (proto se kupříkladu snaží jej rozdrásat i těm, kdo ji vyvolají). Podle jedné historky se jedná o slepou dívku, která vraždila a byla následně pověšena. Některé pověsti vypovídají o tom, že se jedná o Satanovu ženu, dceru nebo sestru. Nazývá se taky různými jmény: Bloody Bones, Hell Mary, Mary Jane a podobně. Další varianty rituálu probíhají tak, že je třeba odříkat Otčenáš pozpátku, jinde je třeba mnoha zapálených svíček a podobně a podobně.

A skutečný příběh Krvavé Mary?

Tato pověra možná vychází ze skutečnosti. V Americe v 19. století žila žena jménem Mary. Se svou rodinou, tedy dětmi a manželem, žili klidným a vcelku spokojeným životem. Pak však vypukla občanská válka a k vojsku musel narukovat také její manžel. A válka trvala dlouhou dobu, manžel se tedy dlouho nevracel. V kraji, kde Mary s dětmi zůstala, bylo dlouho sucho a vypukl hladomor. Kdoví, co se pak událo, ale lidé začali Mary podezírat z čarodějnictví. Mysleli si, že může za jejich bídu.

Mary se s dětmi tedy zavřela v domě a postupem času vůbec nevycházela. Děti tak ale neměly potravu – a Mary je v zoufalství zabila. Pak sama zešílela a zohavila se. Po městě potom chodila s rukama od krve a lidé jí začali říkat Krvavá Mary.

Nicméně manžel se z války vrátil, avšak zohavenou ženu, která se toulala po jejich domě, nepovažoval za svou manželku. Myslel si, že je to potulná zlodějka, a zavraždil ji. Když zjistil, o koho šlo, skočil ze skály. Mary pokládá oslovení Krvavá Mary jako urážku na cti, proto se snaží tomu, kdo to řekne dokonce třikrát, ublížit. Zní to jako antická tragédie, nemyslíte? Jak moc je ale tento příběh skutečný?

 Tradice vyvolávání je u nás vcelku moderní záležitostí

Ovšem tradice vyvolávání Krvavé Mary je u nás záležitostí podstatně mladší než jinde ve světě. Poprvé se objevila snad v 90. letech 20. století, a to mezi potomky emigrantů, kteří vyrůstali v zemích západní Evropy. Největší oblibu ale tato legenda dosáhla – jak jinak – s rozšířením používání internetu.