Podvodníci obrali loni Čechy o 200 milionů. Mohou se vydávat i za vaši matku, varují odborníci

Zdroj: Pexels/Antoni Shkraba

ČESKO – Když jde o podvody a různé nekalé způsoby, jak z druhých vylákat peníze, lidé jsou skutečně důmyslní. V dnešní době, jíž dominuje využití technologií, pak není divu, že podvodníci přicházejí se stále novými způsoby, jak své oběti oklamat. Jejich metody jsou navíc čím dál důmyslnější a přesvědčivější. Před čím tedy varuje policie?

Nač si dávat pozor?

Jen po telefonu se podvodníkům loni podařilo v Česku z lidí vylákat okolo dvou set milionů korun. I když by se mohlo zdát, že s obezřetností přece člověk „nenaletí“, opak je pravdou. Kvalita podvodných telefonátů a přesvědčivost volajících totiž stále rostou. Není tedy divu, že policie společně s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnou a také s Českou bankovní asociací dokonce spouštějí společnou kampaň, která má lidem pomoci podvodníky rozpoznat a úspory před nimi ochránit (více na www.velkeodhaleni.cz).

Triky útočníků stále častěji využívají technologického pokroku. Dokáží tak již i napodobit čísla bank a úřadů. Pokud si je tak volaný jen ověří na internetu, nezřídka podvodníkovi uvěří. Proto je prvním ze zásadních doporučení jednoduše zavěsit. Číslo příslušné instituce následně vyhledat a na nalezené číslo zavolat. Podvod lze rozpoznat také dle toho, že volající bude apelovat na to, aby volaný o všem mlčel a jen se řídit pokyny. Bohužel se dnes již objevují i případy výhružek – např. o rozposlání diskreditujících videí či fotografií v případě, že volaný nebude postupovat v souladu s pokyny. V takových situacích odborníci radí jediné: na výhružky a vydírání za žádných okolností nereagovat.

V podvodných telefonátech pak často zaznívají pokyny, které by zástupci institucí, jako jsou banky či úřady, nikdy nevydali. A pokud zazní, mělo by se jednat o jasné varování, že je čas na to rychle zavěsit. A které pokyny to jsou? Např. že je třeba umožnit vzdálený přístup do počítače, převést peníze na bezpečný účet, ale např. i dát peníze kurýrovi nebo je vložit do bankomatu na virtuální měnu. Nijak neobvyklý není ani pokyn, aby volaný uvedl údaje na své platební kartě.

Kdo to volá?

Police čeká také nástup falešných telefonátů s využitím umělé inteligence, která dokáže napodobit i hlas blízké osoby. „Například vám zavolá vaše matka, že upadla a potřebuje poslat peníze na úhradu péče. Nebude moc šancí ten podvod odhalit. Doporučil bych tak zvážit nějaké smluvené signály s příslušníky rodiny,“ varoval Josef Šlerka, mediální analytik z Filozofické fakulty UK.

Deepfake pro každého

Samozřejmě, že telefonáty nejsou jedinou zbraní podvodníků. Ve známých a fungujících podvodech nezřídka figurují i známé osobnosti apod. Poměrně běžný (ale stále funkční) je podvod s americkými vojáky. Velmi se rozšířily i podvody na online tržištích apod.

Možná jste se již na sociálních sítích setkali také s tzv. deepfake videi. To jsou videa, která byla digitálně upravena – a jejich výroba je dnes již velmi snadná. „Když to přeženu, na koleně si ty deepfaky můžeme vytvořit doma, ty nástroje jsou k dispozici komukoliv a výsledná kvalita je již velmi dobrá,“ uvedl Šlerka. Díky užité technologii tak lze ve videu zaměnit obličej jednoho člověka za obličej druhého, změnit vyřčená slova apod. Především nepřirozený pohyb rtů, mimika či technologické nedokonalosti pak deepfake video prozradí. Lze ale čekat, že brzy i tyto nedostatky budou odstraněny.

Jednoduše řečeno, rizika dnes číhají na každém kroku. Proto odborníci doporučují především zapojit kritické myšlení a na internetu zachovat velkou obezřetnost. Informace o tom, jak rozpoznat různé podvody, lze naleznout také na zmiňovaném webu www.velkeodhaleni.cz.