Nové podvody – vrácení přeplatku na daních jménem finančního úřadu. Pointa je nesmyslná, využívá nevědomostí

Peníze
Ilustrační foto

Podvodníci velmi obratně využívají současné období podávání daňových přiznání. To, že vám finanční úřad vrátí přeplatek na dani, zní v této době zvláště věrohodně. Ostatně vidina peněz je lákavá vždy. Navíc před finančním úřadem má mnoho lidí respekt, takže instrukce uposlechnou, čímž spadnou do dobře promyšlené finanční pasti, z které není příliš úniku.

Jak podvod funguje

Podvodníci zneužívají logo Finanční správy ČR a portálu MOJE daně. Po zvednutí telefonu vám hlasový automat oznámí, že máte přeplatek na daních, například ve výši 30 tisíc korun. Volající simuluje číslo vašeho finančního úřadu. Následně vám v SMS zprávě dorazí odkaz na podvodnou stránku portálu MOJE daně, kde se z vás po přihlášení do falešného portálu snaží vylákat citlivé osobní informace a přístupové údaje k vašemu bankovnictví.

Jak znějí podvodné SMS

Na první pohled vypadá podvodný text docela věrohodně. Gramatické chyby jsou menšího rázu. (Ten, komu čeština ve škole nešla, si jich ani nevšimne.) Dále je text stručný a výstižný, viz obrázek: „Online finanční úřad. Evidujeme, že jste nevyužila vrácení přeplatku na dani, až ve výši 30 000 Kč. O jeho získání se přihlaste přes bankovní identitu níže. Váš požadavek zpracujeme a přeplatek odešleme na druhý pracovní den. Upozorňujeme, že možnost vrácení přeplatku na dani je pouze do 27. 3. 2024.“

Příklad podvodné SMS

Jedna nesmyslná informace za druhou

Na podvod již naletělo mnoho lidí. Přitom jeho pointa je paradoxně naprosto nesmyslná, protože odporuje pravidlům toho, jak funguje vrácení přeplatku daně z příjmu.

  • Finanční úřad přeplatky nevrací automaticky. Finanční úřad vám sám od sebe nic vracet nebude. Každý, kdo již někdy podával daňové přiznání k dani z příjmu, ví, že jeho součástí je žádost o vrácení přeplatku, a to včetně vašeho podpisu. Pokud nedopatřením tuto žádost nevyplníte, nečekejte, že vás bude někdo nahánět, abyste o své peníze nepřišli. (Pokud však budete úřadu dlužit, naháněni budete.)
  • Přeplatky se v březnu rozhodně nevracejí. Dalším nesmyslem je informace, že přeplatek vám bude vrácen v březnu. Finanční úřad má totiž na vrácení přeplatku 30 dní. Lhůta mu začíná plynout prvním dnem po řádném termínu podání daňového přiznání. Pro ty, co podávají  přiznání v papírové podobě, končí řádný termín 2. dubna. Takže úřad vám může vyplatit přeplatek ve lhůtě 30 dnů počínaje nejdříve 3. dubnem. Před 3. dubnem vám úřad opravdu nevrátí ani korunu. Podvodníci však používají smyšlená březnová data proto, aby svou oběť přinutili co nejrychleji převést peníze. Pokud jste zaměstnancem bez vedlejších příjmů, daňové přiznání nepodáváte a o přeplatek na dani se vůbec nestaráte. Učiní tak váš zaměstnavatel a vy vrácenou částku najdete na své výplatní pásce.
  • Finanční úřad nepoužívá hlasový automat a SMS. Finanční správa nikdy nevolá pomocí hlasového automatu a také nikdy neposílá v SMS žádné aktivní odkazy na webové stránky. Nikdy po vás také nepožaduje citlivé osobní informace, ani přístupové údaje k vašemu bankovnictví. Nikdy neklikejte na žádné zaslané odkazy!