Důvěra v českou ekonomiku roste, oživení spotřeby domácností je za dveřmi. Problémy má průmysl

Zdroj: Pexels/Pixabay

ČESKO – Posledních pár let nebylo pro českou ekonomiku zrovna příznivých. Zejména kvůli velmi vysoké inflaci došlo k jejímu významnému utlumení. Nejnovější čísla zveřejněná Českým statistickým úřadem však naznačují, že by se konečně mohlo začít blýskat na lepší časy. Důvěra v českou ekonomiku totiž v březnu stoupla na 94 bodů, což je nejvyšší hodnota od loňského května (byť je třeba zdůraznit, že v dobách, kdy Česko nebylo zasaženo krizí, snadno překračovala i hodnotu 100). A v tuzemskou ekonomiku věří jak spotřebitelé, tak i firmy, nálada se zhoršila jen ve stavebnictví. Jsou tedy naše vyhlídky již jen „růžové“?

Optimismus domácností

Jak čísla za první čtvrtletí letošního roku naznačují, nejvýrazněji roste důvěra v českou ekonomiku mezi domácnostmi, resp. spotřebiteli. „Oživení spotřeby domácností se blíží. Velkou roli v tom hraje inflace, která od počátku roku klesá, poprvé po dvou letech rostou také nominální mzdy, a to o přibližně 5-6 %,“ objasnil analytik Miroslav Novák. Domácnosti se ale optimističtěji dívají i na vývoj celkové hospodářské situace, méně se obávají nárůstu nezaměstnanosti i vlastní ztráty práce. Navíc mnohem optimističtěji vnímají i svou finanční situaci – věří, že se postupně zlepší. Dle slov ekonoma Martina Janíčka se pak důvěra spotřebitelů bude průběžně ještě zlepšovat, inflace se vrátí k běžnému normálu a budou nadále růst i reálné výdělky.

To v důsledku znamená, že dle predikcí začnou domácnosti v dohledné době také více utrácet. A to navzdory tomu, že z hlediska velkých nákupů jsou spotřebitelé stále poměrně opatrní. I situace ohledně velkých nákupů se ale mírně zlepšuje, byť toto zlepšování je prozatím nepatrné. „Bude ještě chvíli trvat, než začnou domácnosti o velkých nákupech vůbec přemýšlet a také než se k nim reálně uchýlí. Ale během letoška se toho nejspíš dočkáme,“ shrnul Novák.

Stagnující průmysl

Ovšem zatímco domácnosti jsou vzhledem k dalšímu vývoji ekonomické situace optimistické, problematičtější je situace v podnikatelské sféře, zejména pak v průmyslu. „Ačkoliv u spotřebitelů jsou patrné náznaky zlepšování, data pro průmysl důvodem k radosti zatím nejsou. Jedna vlaštovka jaro nedělá, u firem totiž hraje roli celá řada faktorů,“ komentoval tak stávající situaci Janíček.

Faktem přitom je, že ačkoliv v případě průmyslu sice došlo k růstu, nelze opomíjet, že čísla za leden a únor byla velmi špatná. I čísla za březen jsou navíc pod hodnotou čtvrtého čtvrtletí roku 2023. V podstatě lze tedy říci, že průmysl stagnuje, podobně jako stavebnictví. Je tedy zřejmé, že žádné velké oživení v tomto sektoru se zatím nekoná. Česká data však jen potvrzují stav v celé eurozóně. „Pokud dojde k nějakému oživení, nebude to dříve než ve druhé polovině letošního roku. Český průmysl navíc závisí na tom v Německu a v dalších evropských zemích,“ uzavřel Novák s tím, že i další velké země v Evropě se s problémy v oživování průmyslu také potýkají.