Podraží limonády a džusy? Ministerstvo zdravotnictví volá po „dani z cukru“

Zdroj: Pexels/Craig Adderley

ČESKO – Vláda se snaží hledat nové zdroje příjmů prakticky na každém kroku. Není tedy divu, že nyní „zdvihnul“ jeden z návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV) ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Nově volá po zavedení další speciální spotřební daně, která by se měla týkat nápojů s vysokým obsahem cukru. Důvody jsou prý zdravotní…

Zdraví na prvním místě?

Slazené nápoje lidskému zdraví jistě příliš neprospívají. Zejména pro děti nejsou vhodné vůbec. Ministr zdravotnictví tak – i v souvislosti s tím, že v populaci stále roste výskyt obezity a souvisejících potíží – chce ještě do sněmovních voleb zavést novou spotřební daň z nápojů s vysokým obsahem cukru. Opatření by se pak mělo týkat zejména slazených limonád a džusů. „Cukr a slazené nápoje mají řadu negativních dopadů na zdraví obyvatelstva a vedou například ke zvýšené kazivosti zubů,“ shrnul ministr s tím, že věří, že se mu návrh ve vládě podaří prosadit.

Zatímco zástupci STAN a Pirátů a ale vyjádřili návrhu předběžnou podporu, ODS se k němu staví spíše skepticky. Dle jejích zástupců totiž cukr není srovnatelnou neřestí jako např. alkohol a tabák, tedy produkty, které speciálnímu zdanění již podléhají. A nijak nadšená novým návrhem není ani opozice. Ta se vymezuje především vůči tomu, že by ceny slazených nápojů poté, co byla letos zvýšena spotřební daň na nápoje, opět vzrostly. „Ta konzumace je v rámci běžného nákupu stále stejná. Kdo na toto opatření doplatí? Za to zaplatí opět občané,“ shrnula Alena Schillerová (ANO). Naopak podle Daniela Prokopa, člena NERV, jsou dopady opatření jasně pozitivní, což dokládá zahraniční praxe. „Ukazuje se, že zdravotní účinky jsou dobré, protože výrobci ten obsah cukru kvůli tomu opatření snižují,“ uvedl přímo.

Výpočet nové daně

Nová daň by se měla odvíjet od konkrétního obsahu cukru v litru nápoje. NERV konkrétně navrhuje, aby v případě nápojů s obsahem cukru nad 50 gramů na litr činila základní spotřební daň 3,40 Kč a za každých dalších 10 gramů cukru na litr by se doplácelo 0,35 Kč. Za litr běžné limonády s obsahem cukru 80 gramů na litr by tak lidé platili daň ve výši cca 4,45 Kč. Při zohlednění 21% DPH by pak příslušný nápoj podražil o více jak 5 Kč.

Spotřební daň jako příjem do státní kasy

Ze spotřebních daní získává státní rozpočet každý rok okolo 150 miliard korun. Konkrétně se jedná např. o daň z pohonných hmot, tabáku a alkoholu. Tyto daně přitom v čase průběžně rostou. Daně z tabáku, cigaret i alkoholu rostly poměrně významně i letos a porostou dle plánu také v letech následujících. Jedinou výjimku alkoholu, který zdanění nepodléhá, je pak stále tiché víno. To je předmětem dlouhodobého vládního sporu (jelikož KDU-ČSL jeho zdanění odmítá připustit).

Novou daň ze slazených nápojů má v plánu zavést dle slov premiéra Fica také Slovensko a podobný princip „daně z cukru“ je v různých podobách zaveden přibližně v polovině států Evropské unie.

Ministr Válek věří, že by se vládní koalice mohla na zavedení nové daně shodnout do konce tohoto roku a v platnost by tak mohla vstoupit od poloviny roku následujícího.