Nepříjemné noční pocení. Příčiny mohou být různé. Některé zvládnete sami, jiné nikoli

Zdroj: Shutterstock

Probudit se v noci v pyžamu, které je tak mokré, že si ho musíte převléct, není nic příjemného. Za horkých letních nocí tento problém potrápí občas každého z nás. Jenže co když na vině není vysoká teplota v ložnici nebo příliš teplý noční úbor? Pak je potřeba pátrat po příčině, zejména pokud je problém trvalejšího rázu.

Životní styl

Zvýšené pocení může mít celou řadu důvodů. Na straně jedné mohou souviset se změnami zdravotního stavu, na straně druhé s životním stylem. Začněme tou druhou možností. Na vině mohou být některé potraviny a tekutiny, proto je dobré neuléhat do postele s plným žaludkem. Několik hodin před spánkem se nedoporučuje konzumovat těžká, tučná či silně kořeněná jídla a dále také alkohol. Přílišné pocení však může vyvolat jakékoli jídlo či pití, které vám nesedne. Dalším, a to velmi častým důvodem, bývá stres – hádka doma, konflikt v práci či příliš mnoho povinností a neschopnost před spaním dostatečně „vypnout“. Na všechny tyto podněty reaguje naše nervová soustava. V ložnici by měl být čerstvý chladnější vzduch, tma a ticho.

Zdravotní problémy

Zvýšené přetrvávající pocení může mít také zdravotní příčinu. Zdravotní příčiny jsou ovšem velmi často provázány s životním stylem, takže je nelze chápat jako dvě oddělené kategorie.

  • Akutní infekce. Ať už jen lehčí nachlazení nebo chřipka, angína, kovid či zápal plic bývají doprovázeny nadměrným pocením. Tělo bojuje s infekcí zvýšením tělesné teploty, a tedy následně také pocením. Pocení může často přetrvávat nějakou dobu i po odeznění akutní infekce, tj. v rekonvalescenci, kdy je tělo stále oslabeno a teprve se pomalu dostává do své obvyklé formy. Noční pocení může být rovněž známkou tzv. skrytého zánětu, který není lehké vypátrat, a je potřeba provést celou řadu lékařských vyšetření.
  • Problémy s chrupem, např. v podobě skrytého zánětu zubu, zubního váčku.
  • Menopauza u žen či andropauza u mužů, tedy rozkolísání a pokles hladiny pohlavních hormonů.
  • Problémy se štítnou žlázou. Zvýšené noční pocení či návaly horka často souvisejí se zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreóza).
  • Cukrovka. Jestliže u diabetika dojde ve spánku k výraznému snížení hladiny cukru v krvi, tj. hypoglykemii, dochází ke zvýšenému pocení (často se vyskytuje kolem krku).
  • Onkologická onemocnění. Přetrvávající noční pocení může být varovným příznakem velmi závažných onemocnění jako jsou např. ta nádorová. Může se projevovat u nádorů, nejen zhoubných, ale i nezhoubných.
  • Psychická onemocnění. Nadměrné noční pocení běžně provází mnohá psychická onemocnění, např. depresivní, úzkostné či manické stavy.
  • Alkoholismus. Pravidelná nadměrná konzumace alkoholu a jiných návykových látek způsobuje poruchy spánku a nadměrné noční pocení.
  • Léky. Na vině mohou být také léky, např. některá antidepresiva, léky s obsahem hormonů (hormonální antikoncepce, hormonální substituční terapie), léky proti horečce a bolestem atd.

Kdy k lékaři

Nadměrné noční pocení snižuje kvalitu spánku a celkově přispívá k ranní nepohodě a k celkové únavě. Je dobré zvážit možné příčiny, zejména ty, které můžeme sami ovlivnit, jako rozumný životní styl, stravu, dostatek pohybu, vyrovnávání se se stresem a vhodné podmínky v ložnici ke spánku. Pokud však nic nepomáhá a problémy přetrvávají, případně se k nim přidávají další (nechutenství, bolesti, malátnost), je na místě konzultace s lékařem.