Chtěl jsem zkusit žít nějaký čas u moře

V současné době Tomáš Novotný spravuje sociální sítě Univerzity Karlovy a dokončuje magisterské studium Veřejné a sociální politiky na Fakultě sociálních věd UK. Zároveň působí jako ambasador programu Erasmus+. Těžko najít vhodnějšího adepta pro tuto funkci, s programem Erasmus+ vyjel Tomáš už třikrát. 

Tomáš Novotný pochází z Plzně, ale už na střední školu odešel do Prahy, v Plzni si totiž nevybral. Studoval Střední odbornou školu pro administrativu Evropské unie v Horních Počernicích a směje se, že Evropskou unii má rád vlastně od dětství. „I když se tomu někteří lidé diví, práce pro některou z evropských institucí byla vždycky můj sen. Postupně k jeho naplnění směřuji. Rozhodně bych si chtěl práci v Bruselu zkusit,“ vysvětluje Tomáš. Na Erasmus+ poprvé vyjel už jako student střední školy, a to na praktickou stáž do Irska. Bydlel v hostitelské rodině a měl domluvenou práci v kanceláři. Účastník středoškolského Erasmu si udělá představu o tom, co obnáší osmihodinová pracovní doba a zároveň zjistí, jak na tom skutečně je s běžnou mluvenou angličtinou. „Musím přiznat, že s irskými dialekty jsem bojoval, ale skutečnost, že hostitelská rodina měla značně odlišné představy o tepelném komfortu, mne trápila ještě mnohem víc. Byla mi tam prostě strašná zima, peřina navíc nepomohla,“ vzpomíná Tomáš, který se po intervenci koordinátora přestěhoval k jinému hostiteli. Možná i kvůli tomuto mrazivému zážitku si pro svůj další výjezd v rámci Erasmu+ vybral o poznání jižnější destinaci, španělskou Andalusii a Universidad de Almería.

Nejen pro extroverty

Západ slunce nad mořem, pozorovaný z pláže ve společnosti osmi spolužáků z univerzit ze všech koutů Evropy, vnímá Tomáš jako jeden z nejhezčích zážitků svého druhého výjezdu. „Za pár měsíců se z nás stali nejlepší přátelé, stále se vídáme,“ dodává. Na první pohled se může zdát, že Erasmus je primárně přínosný pro socializaci, navazování kontaktů či zdokonalení se v jazyce. Pokud nejste zrovna družný typ, nikdo vás ale do společného trávení času nutit nebude, introverti mohou objevovat místní památky, muzea a galerie. A hlavně studovat.

Co se týče náročnosti a přínosu studia, velmi záleží na výběru univerzity. Studentskými menzami koluje historka o tom, jak budoucí stavební inženýr z ČVUT na Erasmu+ kdesi v Turecku absolvoval mimo jiné i pro jeho kariéru jistě zásadní předmět ‚koněznalství‘, v němž se skutečně naučil rozpoznávat kvality ušlechtilých lichokopytníků. Záleží na každém uchazeči, jaké jsou jeho priority.  „Mám na fakultě kolegy, kteří byli na Erasmu+ ve Finsku a vrátili se nadšení tamní akademickou úrovní i znalostmi, které získali,“ uvádí Tomáš. V jeho případě mělo studium ve Španělsku spoustu výhod, například společné projekty se spolužáky ve výuce, ale také jednu nevýhodu, a sice španělštinu. Tomáš mluví anglicky a německy, takže musel vybírat z předmětů v angličtině, a měl tím pádem méně možností. Studoval ale například základy marketingu, které dnes ve své práci denně potřebuje, zapsal si také účetnictví v angličtině. „Ovšem když nás přednášející na první hodině pozdravil ‚Hola‘, došlo mi, že to bude fuška,“ směje se Tomáš. Chyba byla bohužel v sylabu, všechny přednášky byly ve španělštině, ale s pomocí spolužáků a vyučujícího Tomáš předmět úspěšně dokončil. Jen plynně španělsky se bohužel nenaučil. Na běžnou domluvu to nicméně stačí. 

Erasmus poprvé, podruhé… Erasmus potřetí

Na svůj zatím poslední Erasmus+ vyrazil Tomáš už jako zaměstnanec Univerzity Karlovy. Byl na krátkém pobytu v Řecku, kde se sešli kolegové, pracovníci PR oddělení z různých evropských univerzit a sdíleli své zkušenosti. „Bylo to pro mne velmi přínosné a zajímavé. Uvědomil jsem si, že v některých ohledech neexistuje marketingově univerzálně platné know-how, studenti v různých evropských zemích mají odlišné preference. Zatímco my například usilujeme o to, aby se UK prezentovala jako moderní instituce, v některých zemích je naopak mnohem více kladen důraz na tradici a historii,“ uzavírá své vyprávění Tomáš Novotný. Jeho kariérní cesta Evropskou unií ale ještě rozhodně uzavřená není, naopak. 

Co je Erasmus+?

Erasmus+ je program EU na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu v Evropě, jeho rozpočet na období 2021-2027 činí kolem 26,2 miliardy eur.