ČESKO – Zatímco byly doby, kdy kouření bylo vysoce módní a trendy, dnes se od něj společnost víceméně odvrací. Důvody jsou samozřejmě především zdravotní, jelikož je již známo, že tabákové výrobky lidskému organismu zrovna neprospívají. Jednotlivé země, Česko nevyjímaje, tak postupně trh s nimi regulují a omezují. A nyní je v přípravě vyhláška, která by mohla znamenat definitivní konec prodeje ochucených náplní elektronických cigaret.
Regulace a zákazy
Závislost na nikotinu samozřejmě člověku nijak neprospívá. Takže do boje proti kouření se vydávají i jednotlivé země, které tak do jisté míry chtějí omezit negativní dopady kouření do zdravotnického systému. Konkrétně v Česku různé zákazy týkající se kouření vznikají postupně již poslední dvě desetiletí. Od roku 2006 tak platí plošný zákaz kouření na vybraných veřejných místech, jako jsou nemocnice, školy, úřady a zastávky veřejné dopravy. O rok později byl zaveden také zákaz kouření ve vlacích – kde kdysi bývaly i kuřácké vozy. Od roku 2010 museli restauratéři a hospodští oddělovat prostor pro kuřáky. V roce 2016 přišel zákaz prodeje ochucených (klasických) cigaret a také obrázková varování na krabičkách. Poměrně velkou vlnu odporu pak vyvolal úplný zákaz kouření v restauracích, barech, na sportovištích a v zábavních prostorách, který je platný od roku 2017. Panovaly obavy, že hosté do hospod přestanou chodit. Od jara 2020 z trhu zmizely také cigarety s mentolovou příchutí a loni byl zakázán ochucený zahřívaný tabák. Nyní se zdá, že by totéž mohlo postihnout i ochucené náplně do elektronických cigaret.
Smysluplný zákaz?
Resort zdravotnictví aktuálně připravuje vyhlášku, která by měla zakázat sladké příchutě náplní do e-cigaret. Na trhu by tak měla zůstat pouze jedna „příchuť“, a to tabáková. Prezident Komory elektronického vapování, Robert Hrdlička, ovšem v dané souvislosti upozorňuje, že vyhláška v podobě, v jaké je připravena, de facto znamená konec vapingu v Čechách. „Je tam navrženo jen 16 povolených látek, z nich nenamícháte ani tabákovou příchuť, protože i v ní jsou určitá dochucovadla,“ upřesnil.
Hlavním důvodem plánovaného zákazu je prý rostoucí obliba těchto produktů mezi dětmi, kterým se však vůbec prodávat nesmí – jen prodejci často tento zákaz nerespektují. „Těch příchutí je nyní na trhu dostupných až 16 tisíc, valná většina je sladká a evokuje cukrovinku. To je impuls k tomu – a je to potvrzeno epidemiologickými daty – že se tyto cigarety stávají vstupem mladých kuřáků do světa kouření,“ objasnil Matyáš Fošum, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví z Ministerstva zdravotnictví. Pravdou ale zároveň je, že e-cigarety s příchutěmi jsou oblíbené také u dlouhodobých kuřáků, kteří nechtějí cítit chuť tabáku, aby se opět nevrátili ke klasickým cigaretám.
Medvědí služba v praxi
I s ohledem na výše řečené mnozí odborníci plánovaný zákaz považují spíše za nešťastný. „Než to víc regulovat, je třeba více vymáhat právo. Osobně si myslím, že víc než zákaz příchutí je třeba v případě, že prodejci budou porušovat pravidla prodeje, odebírat jim povolení prodeje. Pokuty totiž evidentně nefungují,“ uvedl svůj pohled na věc Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor. Skeptická je k plánovanému zákazu také vedoucí Centra pro závislé na tabáku, Eva Králíková. Ačkoliv dle jejích slov není škodlivost e-cigaret na lidské tělo stále dokonale zmapována, vědecká shoda panuje v tom, že tento typ kuřiva je pro tělo obecně přece jen méně škodlivý. „My dnes můžeme měřit toxické látky, které vdechuje kuřák klasických cigaret a tzv. vaper, tedy ten, co kouří e-cigarety. A jejich množství se v případě e-cigaret pohybuje v jednotkách procent ve srovnání s klasickými cigaretami. E-cigarety samozřejmě nejsou neškodné, ale ta rizika jsou ve srovnání s kouření velmi malá,“ uzavřela.