Novou „superdávku“ projednává sněmovna. Majetkovému testu žadatelé neuniknou

Zdroj: Pexels/ Andrea Piacquadio

ČESKO – Čerpání sociálních dávek, to je další palčivé téma, s nímž se česká vláda potýká. Vzhledem k tomu, že panuje přesvědčení, že mnozí různých příspěvků od státu zneužívají, rozhodl se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KUD-ČSL) pro radikální změnu. Nejčastěji čerpané dávky sloučí do jedné a čerpání podmíní mj. majetkovým testem. Reformu právě nyní projednává sněmovna.

Revize dávek a přísnější pravidla

V dnešní době lze v různých nelehkých životních situacích čerpat různé typy finanční pomoci ze strany státu. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, příspěvek na děti – přičemž konkrétně příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení (a také nezahrnutá mimořádná okamžitá pomoc) jsou zároveň tzv. dávkami pomoci v hmotné nouzi. Aby nedocházelo k jejich zneužívání, chce MPSV zavést řadu nových pravidel. Nejvýraznější změnou bude, že pro výplatu tzv. superdávky bude nezbytné doložit svou majetkovou situaci a příjem. Úřad práce tedy bude při posuzování nároku na pomoc posuzovat nemovitosti, auta i úspory. Podle Jurečky pak majetkový test zajistí, že se pomoc dostane tam, kde je to skutečně třeba. Ministr také zdůraznil, že cílem nebylo provést revizi, která by přinesla úspory do státního rozpočtu, ale vhodnější zaměření poskytované pomoci.

„Naším cílem je, abychom tu měli systém, který dokáže pomoc doručit těm, kdo ji potřebují, jednoduše a dostupně. Systém také musí být motivující tak, aby lidé například kvůli jedné koruně přijmu nad limit o celou dávku nepřišli a nebyli demotivováni,“ objasnil Jurečka. Superdávka by měla zároveň pozitivně zohledňovat řádnou východu dítěte v tzv. bonusu na dítě. Novinkou bude také pracovní bonus, kdy budou oceňováni ti, kdo pracují – a poskytovaná dávka se jim bude o určité procento daného bonusu násobit. V této souvislosti také Jurečka dodal, že cílem celé reformy je mj. i podpora pozitivních vzorů chování. Zmínil, že je normální, aby člověk, který může pracovat, skutečně pracoval. „Pokud někdo práci mít nebude, musíme mu pomoci ji získat,“ dodal také. Dle jeho slov je ale třeba zdůraznit, že v revizi je pozornost zaměřena i na pomoc těm, kteří si sami pomoci nemohou. Reforma tedy údajně zajistí lepší ochranu zranitelných skupin lidí, tedy osob se zdravotním postižením, malých dětí, jejich rodičů a samozřejmě také osob důchodového věku, tedy všech těch, kteří objektivně pracovat nemohou.

Vlažné přijetí

Zatímco ministr Jurečka je o smysluplnosti celého návrhu poměrně silně přesvědčen, opozice v jeho hodnocení příliš jednotná není. „Mně na té superdávce vadí, že se v ní míchají chudinské dávky s těmi prorodinnými, tedy dávky v hmotné nouzi a dávky státní sociální podpory,“ komentoval tak Jurečkův plán místopředseda sněmovny a člen opozičního hnutí ANO Aleš Juchelka. Velmi silná kritika pak zaznívá ze strany bank a celé řady lidskoprávních organizací, a to vzhledem k prolomení bankovního tajemství. To ale Jurečka odmítá.

Návrh nyní projednává sněmovna – a k finálnímu schvalování by mohlo dojít již na konci listopadu.