České zmatky: RRTV oznámila, že influenceři se u ní musí registrovat. Omyl, reaguje ministerstvo

Zdroj: Pexels/Los Muertos Crew

ČESKO – Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v závěru minulého týdne rozpoutala poměrně velký poprask napříč tvůrci internetového audiovizuálního obsahu. Oznámila totiž, že tito „influenceři“, potažmo všichni, kdo na sítích sdílí zvukově-obrazové obsahy, se musí povinně u RRTV zaregistrovat. Tento požadavek vyvolal poměrně velkou vlnu nepochopení, a to dokonce i na straně ministerstva kultury. To nakonec v jistém slova smyslu oznámení RRTV dementovalo. Aktuálně tedy vlastně nikdo neví, koho se „nové“ pravidlo má týkat (a zda vůbec)…

14 let stará „novinka“?

Minulý týden RRTV oznámila, že ti, kdo si na internetu vydělávají svým audiovizuálním obsahem, se musí u RRTV zaregistrovat. Tato povinná registrace internetových tvůrců je dle RRTV povinná a vychází z evropské Audiovizuální směrnice, která má mj. na internetu chránit např. děti a vztahuje se na ty tvůrce, kteří si internetovým obsahem vydělávají. Dle tuzemských expertů by tedy požadavek RRTV měl dopadnout na desítky tisíc lidí. Je tu ale celá řada ALE. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání neupřesnila, kterých influencerů se nařízení bude týkat – zda jen těch největších, středních nebo i těch nejmenších, kteří mají např. jen stovky sledujících,“ shrnula tak výhrady Denisa Hejlová z katedry marketingové komunikace a public relations IKSŽ Karlovy univerzity. Své vlastní výhrady má ale i ministerstvo kultury.

Ministerstvo hasí problém

Kvůli oznámení RRTV muselo ministerstvo kultury v čele s Martinem Baxou (ODS) nakonec svolat speciální tiskovou konferenci, kde sám Baxa klidnil situaci. V prvé řadě uvedl, že jeho resort o plánovaných krocích RRTV vůbec nevěděl. „Byli jsme zaskočeni a překvapeni informací Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a otevřeně říkám, že v tak závažné věci bychom očekávali, že Rada provede s ministerstvem kultury alespoň konzultaci či iniciuje související jednání. Namísto toho ale zpráva Rady vyvolala velký rozruch a paniku. Nedivím se,“ shrnul na úvod Baxa. Uvedl navíc, že zákon, na nějž se RRTV odkazuje, zdaleka není žádnou novinkou. Vychází totiž z evropské směrnice, která je v Česku platná již čtrnáct let – a plošnou registraci internetových tvůrců vůbec nevyžaduje.

Problémem však je, že aktuální oznámení Rady neobsahuje žádnou specifikaci toho, kdo by se vlastně registrovat měl – a kdo nikoliv. Na to pak upozornil i Baxa. „Mohl vzniknout dojem, že evidence se má týkat všech těch, kteří tvoří audiovizuální obsah na sítích, což není pravda. Vyzvu oficiálně Radu k tomu, aby vydala jasné a srozumitelné pokyny,“ uvedl.

Co na to RRTV?

Jak následně uvedl Václav Mencl, předseda Rady, skutečně se nejedná o nařízení pro všechny tvůrce v online prostředí. „Týká se to úzké skupiny lidí, kteří obsah vytvářejí za účelem zisku… Ta skupina je v zákoně jasně definovaná, kritérií je víc, musíme to posoudit a shrnout, koho se to bude přesně týkat,“ uzavřel s tím, že Rada bude v nejbližších dnech pracovat na přesnějších pokynech a to, na koho se bude nová povinnost vztahovat, ještě upřesní. Tyto informace chce Rada zveřejnit co nejdříve, ale konkrétní termín zatím nemá. Dle názorů nezávislých odborníků ale již samotné „dělení“ influencerů na ty, kteří se registrovat musí a kteří ne, povede jen k dalšímu chaosu.