Na chuť vánočního cukroví mají zásadní vliv nejen naše kulinářské dovednosti, ale také jeho správné skladování. Můžete připravit sebelepší cukroví z těch nejdražších surovin, pokud je však nevhodně uskladníte, jeho chuť utrpí. V horším případě ho budete muset přímo vyhodit. Kam a jak cukroví uložit? A co dělat, když bydlíte v bytě a nemáte k dispozici chladný a suchý sklep? Mezi základní zásady, jak skladovat vánoční cukroví, aby si co nejdéle zachovalo chuť a čerstvost patří tyto:
Vhodné místo
Pro skladování cukroví je ideální suché a chladné místo se stabilní teplotou. Doporučuje se teplota mezi 10–15 °C, která by však neměla výrazně kolísat. Takové požadavky většinou splňuje sklep či komora v rodinných domech. Zejména ve sklepích je potřeba dát pozor na přílišnou vlhkost. Mírně vlhký sklep způsobí, že tvrdé cukroví se rychleji tzv. odleží a jeho chutě prolnou. To je velká výhoda zejména při kratším skladování, tj. na pár dní. Pokud se však cukroví ve vlhku skladuje déle, pak hrozí, že o něj projeví zájem plísně. Velmi ochotně se kazí např. ořechy a nádivky z nich připravované či linecká kolečka spojovaná marmeládou. V plněném cukroví se pro změnu velmi ochotně kazí tuk v krémech, který s oblibou žlukne.
Lednice a mrazák. Pokud máte v lednici místa nazbyt, pak v ní ubytujte zmíněné plněné cukroví. Máslové či jiné krémy obecně příliš dlouho nevydrží, takže k prodloužení jejich životnosti je nízká teplota nutná. Pokud chcete plněné cukroví uchovat po delší dobu, např. několika týdnů, pak jej zamrazte.
Vhodné nádoby
V dobách mého dětství, kdy štědrost Vánoc byla předurčena socialistickou rukou hojnosti, nebylo jednoduché sehnat dózy na cukroví. Často ho zastoupila krabice od bot vyložená bílým papírem, v lepším případě ubrousky. (O existenci pečicího papíru jsme v té době neměli ani ponětí.) Tento způsob skladování není úplně nejlepší. (Pravda, nám se nezkazilo nikdy nic, protože jsme vše včas snědli. A pokud nám už něco nechutnalo, s radostí to dorazil náš pes.) Dnes se doporučuje uchovávat cukroví ve vzduchotěsných nádobách, např. skleněných nebo plastových nádobách s těsným víkem. Pokud se totiž k cukroví nedostane vzduch, nemůže oxidovat, a nedochází ke žluknutí tuku či rozvoji plísní. Suchá linecká kolečka můžete tedy napéci i tři týdny dopředu. Při tomto způsobu skladování neutrpí žádnou újmu.
Vhodný způsob uložení
Zpravidla pečeme více druhů cukroví, které však kvůli nedostatku místa potřebujeme uložit nejlépe společně. Ideálně by měl být každý druh uložen samostatně, aby se chutě vzájemně nemísily, ale zůstaly autentické pro každý druh cukroví. Pokud to není možné, snažíme se alespoň oddělit jednotlivé druhy pečicím či voskovaným papírem. Jestliže cukroví ukládáme na sebe ve vrstvách, jednotlivé vrstvy opět oddělujeme zmíněným papírem.
Nutná kontrola
Přestože jsme cukroví uložili s maximální pečlivostí, nezapomínáme na pravidelnou kontrolu, a to nejen vzhledu, ale také jeho chuti. (Ano, budete se muset obětovat a něco i sníst.) Pokud by se totiž objevily jakékoli příznaky zkažení, měli byste cukroví nemilosrdně vyhodit.
Kam s ním v bytě?
V panelových bytech bývá zpravidla teplo a suchý vzduch. Cukroví v pokojích tedy uchovat nelze, protože by se rychle zkazilo, a navíc také rychle vyschlo, např. vláčné perníčky během několika dní v typickém panelovém bytě ztvrdnou. Únikovou volbou bývá balkón. Zde je největším problémem nestabilní teplota. Za jasného počasí, kdy v noci mrzne a v poledne svítí slunce, se může jednat klidně i o rozdíl 10 °C. Potravinám nedělá dobře ani světlo, ani sluneční paprsky. Zasvítí-li na cukroví v průsvitné plastové krabičce slunce, cukroví se ocitne v miniskleníku. Teplota uvnitř krabičky se výrazně zvýší a prostor se zapaří. Teplo a vlhko uvítají plísně a další nežádoucí mikroorganismy, které se začnou v cukroví vesele množit.
Nejlepším místem úkrytu je severní balkón, kde je nejchladněji a kde jsou výkyvy teplot nejméně znatelné. Jednotlivé krabičky řádně zabaleného cukroví můžeme následně naskládat do větší papírové krabice, kterou vevnitř vysteleme novinami či polystyrenem. Cukroví bude ve tmě a zároveň učiníme pokus o malou tepelnou izolaci. Krabici zabezpečíme proti pádu či převrácení a také proti návštěvě mlsné sousedovy kočky.