Odborníci si již léta marně lámou hlavu nad tím, co znamená tajemný nápis na středověkém meči ze sbírky londýnské Národní knihovny. Zřejmě jde o latinská písmena: +NDXOXCHWDRGHDXORVI+.
Lidé věřili, že záhadný nápis může proměnit zbraň v zázračný nástroj
Zbraň pochází ze 13. století a podle všeho byla ukována někde na území dnešního Německa, nalezena ale byla v Anglii, u břehů řeky Witham v hrabství Lincolnshire. Je faktem, že tak nádhernou zbraň, jakou meč je, si v té době mohl dovolit jen bohatý člověk. Nápis může znamenat počáteční písmena latinských slov – kupříkladu ND může znamenat Nomine Domini (ve jménu Páně). A trojice písmen XOX, která je známá i z jiných středověkých nápisů, může zase symbolizovat Svatou Trojici. Matoucí je ovšem výskyt písmena W, které latina nezná.
Zdá se, že meče s vyrytými nápisy byly v té době v módě, v Evropě se jich našly desítky a mnohé nápisy jsou si velmi podobné. Takové meče měly navíc pověst zázračných zbraní.
Odborníci z Uppsaly došli k zajímavým závěrům
Roku 2009 zkoumali podobné meče švédští odborníci z Uppsalské univerzity. Interpretace nápisů se ukázala podle nich být stejně obtížná jako rozluštění tajného kódu. Řada vyrytých písmen nedává žádný smysl a působí dojmem, že by mohla být čistě náhodná – přesto i skandinávští odborníci předpokládají, že nápisy byly jakousi zaříkávací formulí. Jejich charakteristickým rysem je to, že začínají a končí křesťanským symbolem kříže.
Švédští odborníci se navíc se svými anglickými kolegy shodli v názoru, že všechny tyto meče mohou mít společný původ. Dokonce by mohly pocházet z jedné dílny.
Švýcarský Excalibur nakonec záhadu mečů neobjasnil
To zaujalo i švýcarského archeologa Jürga Ragetha, protože i on se potýkal svého času s podobným problémem. On se svými kolegy si marně lámali hlavy nad nápisem vyrytým do meče, který našel v roce 1977 lesní dělník pod jednou skálou. Špička meče, kterému začali říkat „švýcarský Excalibur“, trčela z půdy do výšky 35 centimetrů. Při archeologickém průzkumu dané lokality žádné jiné nálezy nenalezly, což bylo samo o sobě záhadou. Na meči je vyryt nápis +NRFNIATED NIATEDI ATEDI+. Jeden učený kolega se přihlásil se zajímavou interpretací nápisu: Non refugium nisi ad te deus nisi ad te, což je volně přeloženo: „Pane, ty jsi moje útěcha v nouzi.“
Tak se alespoň o krůček přiblížil vyřešení záhady, zatímco britští kolegové tápou. Třeba však přehlédli důležitou souvislost. V Evropě se totiž během objevilo asi 30 středověkých prstenů ze stejné doby, které jsou rovněž ozdobené řadou písmen, které připomínají zaříkávací formuli. Nechybí ani znamení kříže na počátku a na konci skupiny písmen.
Kdo mohl takové prsteny vlastnit? Katolický církevní hodnostář či rytíř chystající se na křížovou výpravu? Odpovědi na tyto otázky zatím nemáme…