Najet po několika dnech volna a přemíry dobrého jídla a pití do normálního režimu, kterému vévodí pracovní proces, není často vůbec jednoduché. Zvláště když se vaše tělesná schránka neustále připomíná a ubírá vám již tak nízký elán do práce. Pokud nechcete hned sahat po tabletkách, úlevu vám mohou přinést i některé „babské“ rady.
Bolest hlavy
Někomu pomáhá klasická černá káva s cukrem. Kofein totiž dokáže zúžit krevní cévy a zmírnit otok. Pokud kávu nepijete, zkuste oslazený silný černý čaj. U tenzních bolestí hlavy přinesou úlevu také teplé obklady na šíji a případně i čelo. Uvolní totiž napjaté svaly.
Můžete rovněž vyzkoušet tzv. prstovou jógu. Masírujte alespoň minutu kůži mezi kořenem palce a ukazováčku. Pak přejděte na druhou ruku. Buďte však trpěliví, vydržte několik minut, dokud bolest nepoleví.
Migréna
Nastavte sprchu na jemný studený proud vody a nasměrujte ho na nos. Doporučuje se po dobu jedné minuty, ale záleží, jestli tuto dobu zvládnete. Poté opakujte s co nejteplejší vodou a pak opět se studenou. Jedná se o Kneippovu metodu. Při prvních příznacích migrény může někdy pomoci masírování čela a spánků mátovým olejem.
Škytavka
Vypijte pomalu několik loků chladnější vody. Někomu pomáhá, když do ní přidá trochu citronu nebo jablečného octu. Další možností je zadržet dech po výdechu, kterému předcházel hlubší nádech.
Sucho v ústech
Důvodem bývá nedostatek tekutin, často právě po nadměrné konzumaci alkoholu, který váže vodu v těle. Navíc také zahrne naše tělo přebytečnými cukry. Je tedy důležité doplnit tekutiny, a to nejlépe vodou a neslazenými nápoji. Na podporu tvorby slin zkuste přidat do vody trochu citronové šťávy nebo jablečného octu. Pomůže rovněž žvýkání žvýkačky či cucání bonbonů. Bonbony a žvýkačky s cukrem ovšem nepřispívají zdraví zubů. Proto můžete použít přírodnější verzi, např. cucání/žvýkaní hřebíčku (stačí jeden kousek). Ten má zároveň antiseptické a analgetické účinky, tj. působí proti infekci a bolesti. Pokud jste jej nikdy takto nepoužili, buďte opatrní, může podráždit sliznici.
Opar
Pokud cítíte, že vám začíná opar a nemáte po ruce žádný přípravek z lékárny, zkuste na opar přiložit spařený sáček kvalitního černého čaje. Měl by obsahovat látky, které působí antisepticky, analgeticky a navíc snižují otok.
Podobně, avšak silněji působí čistý přírodní tea tree olej. Doporučuje se smíchat malé množství s olivovým olejem v poměru 1:1 a opar několikrát denně potírat. Opět raději nejdříve pozorujte, jestli tea tree olej dobře snášíte. Pomůže tlumit svědění a bolestivost.
Pocit těžkosti a plynatosti
Jestliže vaše útroby fungují po svátcích zpomaleně a bojují s potravou, prvním krokem je vždy odlehčit trávení, tedy nezatěžovat je dalším jídlem, ale naopak, jíst méně a dietně.
Napomoci trávení mohou tzv. hořčiny, rostlinné látky mající výrazně hořkou chuť. Podporují vylučování žaludečních šťáv, a tím zlepšují trávení. Užívají se převážně jako bylinné tinktury nebo také čaje. Dobrým pomocníkem pro podporu trávení je však také úplně obyčejný kvalitní černý čaj. Někomu udělá dobře, když si jej mírně osladí cukrem, případně když zvolí černý čaj s příchutí.
Popraskané rty
Tento problém může svědčit o dehydrataci, tj. vaše tělo má nedostatek tekutin. Pijte tedy více, a to nejlépe vodu a neslazené čaje. Snažte se rty v průběhu dne neolizovat, zejména ne venku v chladném počasí. Rty ošetřete pomádou, nejlépe bez barviv, aromat a dalších příměsí. Výborně poslouží čistá vazelina, kokosové máslo či zkuste jemně potřít medem (pokud ovšem netrpíte alergií na včelí produkty).
Nervozita
Na mírné zklidnění psychiky může pomoci meduňkový a mátový čaj. Oba mají také příznivý vliv na trávení. Můžete přidat trochu medu a citronu. Skvělým lékem nejen na trávicí problémy, ale také na podrážděnost, únavu či povánoční splíny je pohyb na čerstvém vzduchu. Nemusíte podávat žádné sportovní výkony, stačí procházka a po ní nejlépe teplá sprcha. K lepšímu usnutí pomůže odlehčená knížka nebo zábavný film či jen posezení v přítmí u zapálené svíčky nebo solní lampy. Mozek musí dostat jasný signál, že má vypnout a vaše tělo postupně pohroužit do spánku.
Povánoční splín
Pokud na vás po Vánocích doléhá smutek, často pomůže právě návrat do zažitého životního rytmu. Takže ačkoli se vám po volnu nechce příliš do práce, právě pracovní povinnosti mohou být lékem na vaši bolavou duši. Vaše pozornost se od smutku přesměruje k pracovním záležitostem.
Výše uvedené tipy nejsou lékařským doporučením, proto je zkoušejte uvážlivě s ohledem na svůj zdravotní stav.