Podnikatelé si opět připlatí na odvodech. Vládu za „srovnání podmínek“ tepe opozice

Zdroj: Pexels/Nataliya Vaitkevich

ČESKO – Konsolidační balíček a důchodová reforma, to jsou témata, kolem nichž debata v Česku rozhodně neutichá. Jedno z vládních rozhodnutí učiněné již před dvěma roky nyní opětovně dopadne na živnostníky. Ti v údajném „vlastním zájmu“ budou muset opět sáhnout hlouběji do svých peněženek, výrazně jim totiž vzroste záloha na povinné sociální pojištění. Zatímco vláda tvrdí, že díky tomu budou mít zajištěny vyšší důchody, opozice má jasno: jde o nepřijatelné házení klacků pod nohy drobným podnikatelům.

Nesmiřitelné tábory

Zaměstnanci a podnikatelé, či OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) – to jsou, zdá se, dvě nesmiřitelné skupiny. Minimálně k prohlubování příkopů přispívá diskuse ohledně povinných odvodů. Ty údajně živnostníci platí nízké – a proto pak mají nízké důchody. „Většina živnostníků bere nyní poloviční starobní důchod, než je průměr, do systému ale odváděli čtvrtinu, takže jde o nápravu nespravedlnosti,“ tvrdí v souvislosti s navyšováním odvodů místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09). To je na jednu stranu pravda, na stranu druhou, řada živnostníků by spíše ocenila možnost z celého důchodového systému vystoupit (jako to lze např. v Německu), a to i vzhledem k faktu, že lze jen stěží predikovat, jaké důchody (a zda vůbec) budou dnešní mladé generace mít.

Ačkoliv jedna z vládnoucích stran, ODS, platila vždy za tu, která podnikatele podporuje, přesto vláda v rámci svého konsolidačního balíčku prosazeného v roce 2023 zapracovala také postupné radikální navýšení sociálního pojištění pro OSVČ. „Já samozřejmě ze zvyšování daní a plateb živnostníků zvlášť velkou radost nemám. Bral jsem to ale jako nutné zlo a kompromis daňového balíčku, který jsme schvalovali a měl ambici přispět ke konsolidaci veřejných financí,“ uvedl v dané souvislosti místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS).

Plaťte!

Drobným podnikatelům, kterých je v Česku na 400 tisíc, tedy počátkem letošního roku opětovně stouply odvody sociálního pojištění z 3 852 Kč měsíčně na 4 759 Kč měsíčně, na povinných zálohách tak zaplatí o 907 Kč navíc. Stát tak chce díky vyššímu vyměřovacímu základu vybrat o 4,5 mld. korun více. Výrazně víc budou platit i živnostníci s příjmy do 1 milionu korun, kteří využívají tzv. paušální daň. Tento odvod, který vzroste o 1 200 Kč na 8 700 Kč měsíčně, zahrnuje sociální i zdravotní pojištění a také daň z příjmu.

Opozice: Nepřijatelné

Ačkoliv dle některých kritiků je navýšení plateb pojištění OSVČ stále nízké – a mělo by plně dorovnat platby odváděné zaměstnanci, opozice pro jednou argumentuje poměrně rozumně. A růst odvodů výměnou za růst penzí považuje za neobhajitelný. „Nechte podnikatele žít, nechte je být. Nečerpají žádnou dovolenou, žádnou nemocenskou, prostě jejich jedinou v uvozovkách výhodou je to nižší sociální pojištění,“ shrnula místopředsedkyně hnutí ANO, Alena Schillerová. Podle šéfa SPD, Tomia Okamury, jde pak vláda přímo proti malým a středním podnikatelům a ekonomické prosperitě země, protože živnostníci jsou dle jeho slov „páteří ekonomiky.“