![elektro](https://novinykraje.cz/stredocesky/wp-content/uploads/sites/8/2025/01/elektro-678x381.jpg)
ČESKO – Asi jen málokdo nemá doma minimálně jeden šuplík plný různých kabelů a nabíječek. Aby ne. Notebooky různých značek, telefony, fotoaparáty a veškerá další drobná elektronika byla doposud vybavena také různými typy konektorů. To v praxi znamenalo, že s pořízením nového zařízení bylo obvykle nezbytné zakoupit také novou nabíječku. Díky evropské směrnici, kterou přijala i česká vláda, však od letoška dojde k významné změně: veškerá drobná elektronika již bude vyráběna a prodávána jen s jednotným typem konektoru, a to USB-C. Evropská unie si pak od tohoto opatření slibuje snížení množství elektroodpadu.
Elektronika v datech
I když možná vy sami nemáte pocit, že byste produkovali jakkoliv závratné množství elektroodpadu, pravdou je, že dle dostupných dat v průměru každý Čech je každoročně zdrojem až 16 kg elektroodpadu. Celých 10 % z tohoto objemu pak tvoří mobilní zařízení. A vlastně není divu. V průměru totiž každý Čech mění svůj mobilní telefon jedenkrát za tři roky. Denně se pak na tuzemském trhu prodá více jak 8 tisíc mobilních telefonů. Což logicky vede k tomu, že minimálně část tohoto objemu míří do odpadu. Ten je samozřejmě možné třídit (a na elektroodpad jsou určeny i speciální kontejnery), přičemž na sběr se zaměřují vybrané neziskové organizace, které se dále zaměřují na recyklaci těchto vyhozených elektrozařízení. Těch je ale stále zbytečně moc.
Jak snížit množství elektroodpadu?
Společně s použitými mobilními telefony a další elektronikou do odpadu míří také různý typy nabíječek – takové, které např. již nelze na nabití jiných zařízení využít. Právě proto Evropská unie přistoupila k formulování směrnice, na jejímž základě bude povinné u drobného elektrozboží typ nabíječek sjednotit. A to na na USB-C. Jednotný USB-C kabel má pak dle prodejců oproti jiným typům řadu výhod. Nejenže podporuje rychlejší nabíjení, ale také přenos dat. Návrh na jednotný nabíjecí port představila Unie v září 2021 a Evropský parlament danou směrnici o jednotné nabíječce odhlasoval v říjnu 2022. V červenci 2023 schválila sjednocení i česká vláda, takže se budou muset zapojit i tuzemští výrobci/prodejci.
Ať už půjde o mobilní telefony, tablety, čtečky, reproduktory, bezdrátová sluchátka či herní konzole apod., v zemích Evropské unie budou všechny tyto produkty muset mít jednotné nabíječky. Balení s elektronikou zároveň nově nebudou muset automaticky obsahovat adaptéry do zásuvek. Díky těmto opatřením by se množství elektroodpadu mělo významně snížit. Ostatně, hlavním cílem je, aby lidé nemuseli kupovat a následně vyhazovat nadbytečné nabíječky. „Sjednocení jednoznačně přispěje ke snížení množství elektroodpadu. V České republice odhaduji objem na desítky tun ročně,“ shrnul Jiří Šmejkal, manažer projektu Remobil.
Od příštího roku změna i pro notebooky
Příští rok navíc začnou tatáž nová pravidla platit i pro notebooky, byť starší modely s odlišnými adaptéry ještě na trhu budou moci zůstat. K dispozici zákazníkům budou stále i redukce, takže pomyslná přechodová fáze by měla být snadná. „Z hlediska spotřebitele toto opatření vítám, byť je tam samozřejmě i ta otázka výrobců. Ti ale měli dostatek času se na změnu připravit, tak s ní už pracují,“ shrnul místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO).