STŘEDOČESKÝ KRAJ – Školní obědy nejsou jen teplým jídlem, ale i důležitou společenskou událostí. Aby k nim měly přístup všechny děti, přispívá Středočeský kraj na projekt „Obědy do škol“. Radní nově schválili téměř 460 tisíc korun na podporu tohoto programu, který pomáhá školám v regionu zajistit bezplatné stravování dětem z rodin v tíživé finanční situaci. Projekt, zastřešený Ministerstvem práce a sociálních věcí, je určen pro děti a mladé lidi od 2 do 26 let.
Školy měly možnost přihlásit své žádosti od října do poloviny prosince. „Podpořili jsme všechny žádosti. Školy se tak přidají v realizaci projektu k dalším 147 školám, které již projekt realizují od září nebo října loňského roku,“ uvedl Jan Skopeček, náměstek hejtmanky pro oblast regionálního rozvoje. Pro aktuální školní rok 2024/2025 bylo na projekt zatím vyčleněno 17,42 milionu korun, přičemž další prostředky budou přidány podle potřeby.
Cílem projektu je zlepšit podmínky pro pravidelnou školní docházku a snížit riziko sociálního vyloučení. „Asi každý z nás si dovede představit, co cítí děti, které nemohou jít s ostatními spolužáky na oběd. I proto mi přijde tato podpora důležitá a přínosná. Nicméně opět zdůrazňuji, že je nutné prověřovat, zda tuto pomoc využívají ti, kteří ji skutečně potřebují a ne ti, kteří by ji mohli zneužívat.“ dodal Skopeček. Zmínil také, že by se mohla snížit věková hranice, protože ve 26 letech už by si podle něj většina studentů měla být schopna stravování zajistit sama.
Projekt „Obědy do škol“ má zásadní vliv na děti, které díky němu nejen dostávají teplé jídlo, ale také se cítí být součástí kolektivu. Zlepšuje se tak jejich šance na plnohodnotné vzdělávání i sociální začlenění.