
Neléčená rýma trvá údajně týden, léčená rýma sedm dní. Jenže co dělat, když nás rýma nehodlá opustit ani po týdnu? Ucpaný nos dokáže pořádně potrápit, ať už jako součást klasické rýmy, chřipky či kovidu. Hodně pomohou klasické nosní kapky, jenže marná sláva, zpravidla je můžeme používat jen týden. Jenže co pak?
Proč s nosními kapkami opatrně
Klasické nosní kapky či spreje, které používáme při rýmě, vypadají sice neškodně, nicméně zdání klame. Jedná se o léčivo a jako takové může tedy nejen pomáhat, ale i škodit. Důležité je znát správnou hranici. Účinné látky v nich způsobují stažení cévek, takže nateklá sliznice na určitou dobu splaskne, a člověku se lépe dýchá. Kapky neléčí příčinu infekci, ale jen dočasně odstraňují její důsledky. V příbalovém léku najdete informaci, jak dlouho smíte dané nosní kapky používat. Nejčastěji se jedná o sedm dní. Při delším užívání hrozí, že si pacient pořídí nový problém. Kapky ztratí u pacienta svou účinnost, a navíc mohou poškodit sliznici, např. ji vysuší a podráždí, takže nosní sliznice bude nakonec k infekci ještě náchylnější. S trochou smůly se lze takto dopracovat i ke chronické rýmě.
Jak pomoci nosní sliznici
Obecně platí, že zdravá sliznice má lepší obranyschopnost. Čelí mnohem lépe infekci než sliznice podrážděná, suchá, zarudlá či oteklá. Nejen při nemoci, ale také pokud pobýváte v suchém nebo prašném prostředí, vaše nosní sliznice trpí a je dobré věnovat jí určitou péči.
K péči o nosní sliznici se doporučují solné roztoky, které zakoupíte nejčastěji v podobě sprejů. Podle toho, jaké obsahují množství soli, se dělí na izotonické, hypotonické a hypertonické.
- Izotonický roztok má stejnou koncentraci NaCl (chloridu sodného) jako buňky lidského těla. Jedná se o tzv. fyziologický roztok. Pomůže zředit hlen a usnadní vysmrkání. Jelikož je velmi šetrný, může se zpravidla používat i u malých dětí a kojenců. Lze ho používat dlouhodobě. Zvlhčí sliznici celé nosní dutiny a nosohltanu. Je vhodný také při pobytu v prostředí s nízkou vlhkostí vzduchu či znečištěném prachovými částicemi.
- Hypotonický roztok obsahuje koncentraci NaCl o hodnotách nižších než v buňkách lidského těla. Mezi tyto spreje patří např. nosní sprej obsahující přírodní minerální vodu Vincentku. Je vhodný pro udržování zdravé sliznice, protože obnovuje její přirozenou vlhkost a urychluje hojivé procesy. Nicméně nedoporučuje se k trvalému či dlouhodobému užívání.
- Hypertonický roztok. Hypertonický roztok obsahuje vyšší koncentraci NaCl než je koncentrace v buňkách lidského těla. Při jeho aplikaci dochází k fyzikálnímu jevu zvaném osmóza. (Možná si na toto učivo střední školy vzpomenete.) Do nosu vstříknutý hypertonický roztok začne vytahovat vodu z nateklé nosní sliznice, díky čemuž se její otok zmenší, takž se pacientovi dýchá o něco lépe. Výhodou je, že roztok můžete používat déle než týden a nevzniká na něj závislost. Na druhou stranu neočekávejte ale takovou znatelnou a rychlou úlevu jako u klasických nosních kapek. Tento roztok je vhodný jako podpůrný prostředek ke klasickým nosním kapkám nebo na doléčení, když nás rýma trápí déle. Nedoporučuje se pro trvalé nebo dlouhodobé užívání.