Nejlepší místo k životu v Česku? Turnov. Která města dle indexu prosperity naopak propadla?

Zdroj: Pexels/Dila E

ČESKO – Tím, jak se lidem v různých místech žije, se zabývají vědci napříč světem. Pravidelně jsou tak zveřejňovány seznamy zemí, kde jsou lidé nejšťastnější, nejspokojenější, ale také zemí, které nejvíce prosperují apod. Své vlastní průzkumy zaměřující se na jednotlivé regiony ale obvykle mají i jednotlivé země – a Česko není výjimkou. Ostatně, v naší zemi existuje podobných průzkumů hned několik, odlišují se však v metodice. Aktuálně pak byl zveřejněn žebříček „nejlepších míst k životu v Česku“ dle tzv. indexu prosperity.

Index prosperity v praxi

Tzv. index prosperity je pomyslným měřítkem, jehož prostřednictvím výzkumníci hodnotí 206 českých mikroregionů a posuzují a srovnávají na 37 různých ukazatelů od nezaměstnanosti přes třídění odpadu až po počet zastávek MHD. V potaz je brána také dostupnost zdravotní péče, vzdělání, celková ekonomická situace. Zohledňován je i podíl lidí v exekucích (tento problém je nejmasivnější v Karlovarském a Ústeckém kraji, kde se týká každého desátého) nebo míra kriminality (v tomto případě „vede“ Praha následovaná Mostem a Ostravou). Hodnocen byl ale např. i počet divadel apod. Všechny ukazatele pak v rámci tohoto výzkumu měly stejnou váhu – nezaměstnanost, naděje dožití a dostupnost péče tak dle těchto výzkumných kritérii ovlivňují kvalitu života stejně jako třeba počet zastávek MHD, výdejních míst Zásilkovny nebo míra třídění odpadu. To pak samozřejmě může pro někoho být v rovině interpretace výsledků relativně problematické.

Vítězové a poražení

Jasným vítězem se vzhledem k indexu prosperity stal letos Turnov. Nejspíš i díky své strategické poloze u dálnice, navíc jen kousek od Liberce a vlastně i Prahy. Turnov ale zabodoval také v možnostech trávení volného času – za volnočasovými aktivitami sem dojíždí mnoho lidí z širšího okolí. Někteří do Turnova zároveň míří také za prací. „Jsem potěšen, že jsme první, ale problémů máme spoustu, jedním z nich je i bydlení. Tomu se chceme dlouhodobě věnovat,“ shrnul starosta Trunova, Tomáš Hocke (SLK).

O výsledky by se ale nepochybně více měly zajímat spíše obce, které se ocitly na chvostu žebříčku. Pro ně je pak společnou charakteristikou problematická dostupnost služeb – a to od obchodů přes restaurace apod. Konkrétně v Podbořanech (Ústecký kraj), které obsadily úplně poslední příčku, je největší problém se špatnou dostupností zdravotní péče, ale i ubýváním obchodů. Místní ale věří, že by se situace mohla časem zlepšit díky nově budované silniční infrastruktuře a nové dálnici D6.

Obecným cílem indexu prosperity je pak především motivovat jednotlivé obce ke zvyšování kvality života v regionu. Přitom zejména infrastruktura a občanská vybavenost jsou pro mikroregiony do budoucna velkou výzvou, jelikož není-li nic z toho dostatečné, mladí lidé odcházejí a směřují raději do větších měst.

Jiný průzkum, jiná data

Zatímco v rámci indexu prosperity mají všechna sledovaná kritéria stejnou váhu, jiný přístup volí průzkum Obce v datech. V něm je za nejdůležitější považována průměrná délka života, nezaměstnanost či dostupnost bydlení. Naopak třeba zájem o volby celkové pořadí ovlivňuje výrazně méně. A v této anketě letos zvítězily Říčany u Prahy, naopak propadla Karviná. Právě Karviná a její okolí se obecně umisťuje v podobných průzkumech nejhůře – a to i kvůli kriminalitě. Skokanem roku se pak stal Kostelec nad Ohří.