
I když je venku ještě poměrně chladno, klíšťata už začínají být aktivní. Takže při troše smůly si můžete nejen z lesa, ale i městského parku či vlastní zahrady donést nevítaný suvenýr v podobě přisátého klíštěte. Ze zimní letargie je totiž spolehlivě probudí první jarní paprsky a teploty, které se drží dlouhodobě nad nulou. Jamile se oteplí nad 5 °C, cítí se v kondici a s radostí vyhledávají své nedobrovolné hostitele. Kromě teplejšího počasí si také libují ve vlhčím prostředí a vzduch na jaře pro ně bývá zpravidla vlhký tak akorát. Klíšťata naopak nesnášejí příliš vysoké či nízké teploty a extrémní sucho či vlhko. Na jaře tedy hrozí, že vám zkříží cestu mnohem více než v průběhu horkého suchého léta.
Co znamená tzv. očkování proti klíšťatům
Klíšťata přenášejí celou řadu nemocí. Odborné zdroje zpravidla zmiňují sedm. Mezi nejčastější patří lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Očkovat člověka lze však pouze proti klíšťové encefalitidě, tedy zánětu mozku, nikoli proti borelióze (která se vyskytuje 5 až 10krát častěji než encefalitida). ČR patří k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě.
Intervaly očkovacích dávek
Oficiální očkovací schéma proti klíšťové encefalitidě se skládá ze tří dávek, aplikovaných v intervalech 1 až 3 měsíce po první dávce a 5 až 12 měsíců po druhé dávce. Obecně je ideální zahájit očkování v chladných měsících roku. Tehdy očkování probíhá podle uvedeného klasického očkovacího schématu.
Tři roky po absolvování základního očkování se provádí první přeočkování jednou dávkou vakcíny. Následně se očkování aplikuje v intervalech tří nebo pěti let (v závislosti na věku očkovaného a použité vakcíně) vždy jedna posilovací dávka vakcíny, aby se udržela dostatečně vysoká hladina protilátek.
Zrychlené očkování
Pokud se ovšem rozhodnete pro očkování v období aktivních klíšťat, pak se aplikuje tzv. zrychlené schéma, aby si vaše tělo utvořilo protilátky (resp. vás ochránilo) co nejdříve. Vakcinace sestává pouze ze dvou dávek, přičemž druhá dávka následuje již 14 dní po první dávce. Chránění byste měli být teoreticky už dva týdny po druhé očkovací dávce.
Zmeškané přeočkování
Jestliže se vám podařilo očkovací dávku v řádném termínu opomenout, je potřeba konzultace s lékařem. ZPMV ČR uvádí na svém webu, že Česká vakcinologická společnost připouští mezi první a druhou dávkou vakcíny uplynutí nejvýše dvanácti měsíců a mezi druhou a třetí dávkou vakcíny uplynutí nejvýše tří let. Pokud jde o přeočkování, pouze jedna posilovací dávka stačí jen v případě, že od posledního očkování neuplynulo více než deset let. Nicméně toto pravidlo je pouze všeobecné. Mělo by se uplatnit pouze u osob, u nichž se předpokládá dostatečná imunitní odpověď organismu, a to jen jedenkrát. Je-li imunita oslabená, případně k nedodržení termínu došlo vícekrát, pak je potřeba individuálního přístupu.
Očkování zdarma
Před čtyřmi lety začalo platit, že očkování proti klíšťové encefalitidě je pro osoby, které dosáhly 50 let věku, plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Těm ostatním zdravotní pojišťovny zpravidla nabízejí finanční příspěvek v rámci svých preventivních programů.