
Celý příběh o Golemovi je vystavěn na prastaré židovské legendě týkající se posvátné knihy Sefer Jecirah – Knihy stvoření. Podle tradice totiž Mojžíš obdržel nejen deset přikázání, ale Bůh mu navíc předal jistý tajný návod.
Kabala
Podle toho je možné určitým způsobem přeskupit jednotlivá písmena, jimiž je sepsána Genesis a kdo kódování správně provede, získá ohromnou moc. Dokáže pak stvořit různé věci i zvířata. Mezi zasvěcenci se tato tajnost předávala v ústním podání po staletí – odtud název kabala – v překladu předávání. Někteří ze zasvěcených se ji ale rozhodli sepsat a vznikla již zmíněná Sefer Jecirah, což je nesrozumitelný text, obsahující obecné zásady, jak proniknout do podstaty věcí. Dochovala se ve čtyřech verzích a jednu z nich sepsal středověký španělský kabalista Izák Luria. Tento text je dnes dostupný i v češtině.
Rabín Löw
Někteří židovští učenci, zvláště moudří rabíni, prý v minulosti dokázali rozšifrovat tajemství stvoření – a mezi ně měl patřit i známý rabín Löw. Připisuje se mu spousta zázračných skutků, nejznámější je ale přece jen vytvoření Golema. Podle tradice byl Golem nadán jen pudy a ne rozumem, ale uměl toho dost. Šém byl potom nápisem. Ale samotné šém hám fóraš je tajné Boží jméno, tak tajné, že se ho dosud nepodařilo nikomu rozšifrovat – je to právě onen základní klíč k oživení umělé bytosti podle Knihy stvoření. S nejvyšší pravděpodobností tedy rabín Löw nikdy Golema nevytvořil.
Cadikové
Celá pověst byla do Čech nejspíše přivezena. Stopy vedou do Haliče (dnešní Ukrajina), do prostředí tamějších chasidských židů. Chasidové jsou přesvědčeni o tom, že někteří jedinci (rozumějme z jejich řad) jsou vyvoleni k tomu, aby se Bůh jejich prostřednictvím projevoval navenek – říká se jim cadikové. Jsou velmi ctěni, do jejich hrobů jsou vhazovány lístečky s prosbami a modlitbami. Ostatně tak se děje i na pražském židovském hřbitově, mezi takové cadiky měl patřit i rabín Löw.
Golem nenalezen?
Dále byl podle pověsti Golem uskladněn na půdě Staronové synagogy, nebyl tam ale nikdy nalezen. A to se nepodařilo ani moderním badatelům. Je tedy celá krásná legenda jen vymyšlenost? Není lepší připustit, že nějaký golem možná vypadal zcela jinak, než jak nám jej zobrazuje slavný film Císařův pekař?