Jak poznat kvalitní vajíčka. Co znamenají natištěné kódy

Zdroj: Shutterstock

Bez vajíček si naši českou kuchyni nedokážeme představit. Už naše babičky či maminky se dívaly na barvu žloutku, aby odhadly, jestli byla slepice dobře živena. Jejich testem většinou prošly slípky domácí, nikoli ty „klecové“ z drůbežárny. Dnes většina lidí koupí vejce v supermarketu, takže žádný velký biozázrak zpravidla neočekává, ale i tak by ráda vybrala tu zdravější variantu. Jak se tedy vyznat v kupovaných vejcích?

Země původu a forma chovu

Zásadní údaje najdeme na skořápce vajíčka. První číslo na vajíčku informuje, z jakého je chovu. Dále následuje kód země, ze které vejce pochází. Poslední čtyři čísla udávají, o jaký konkrétní chov se jedná. Pro identifikaci konkrétního českého chovu je možné využít tohoto vyhledávače. Stačí zadat čtyřčíslí uvedené na vejci za kódem „CZ“. Takže například razítko s označením značení 2 CZ 3931, které právě držím v ruce za účelem novinářského zkoumání, pochází z České republiky, konkrétně z AGROPODNIKu Hodonín a.s., Ratíškovice, a jeho slepičí majitelky byly chovány v halách.

První číslice označuje technologii chovu nosnic:

„0“ – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO)

„1“ – vejce nosnic ve volném výběhu

„2“ – vejce nosnic v halách (na podestýlce)

„3“ – vejce nosnice v klecích

Kód producenta na vejci označuje zemi původu:

CZ – Česká republika

SK – Slovenská republika

DE – Spolková republika Německo

AT – Republika Rakousko

PL – Polská republika

LT – Litevská republika

Poslední čtyřčíslí:

Např. „1234“ – znamená registrační číslo hospodářství (chovu)

Krabička vs vejce

Možná jste si všimli, že údaje na vejci nemusí být vždy úplně shodné s údaji na krabičce. Není to chyba v označení. Písmena totiž označují původ třídírny, jenže ta často nakupuje vejce i od zahraniční dodavatelů. Takže skutečný původ vajec se dozvíte jen z vejce samotného.

Velikost

Další údaje o vejce najdete již pouze na obale, ne na skořápce. (Možná, až budou chované slepičky produkovat velikost 5XL, tak se vlezou na skořápku již všechny údaje.) Dozvíme se informaci o veliosti vejce, resp. do jaké hmotnostní skupiny patří. Rozlišují se čtyři, a to S, M, L či XL. Dalším důležitým údajem je datum minimální trvanlivosti, které činí maximálně 28 dní od chvíle, kdy byly sneseny slepicí. Vejce se mohou prodávat maximálně 7 dní před uplynutím data minimální trvanlivosti.

Velikosti vajec: 

velikost S – 53 g

velikost M – 53 g – 63 g

velikost L – 63 g – 73 g

velikost XL – nad 73 g

Jak vejce (ne)skladovat

Pro uskladnění vajec se doporučuje teplota ideálně v rozmezí mezi 5 až 8 ˚C, přičemž nesmí přesáhnout 18 ˚C. Takže je nejlepší skladovat je v lednici. Nikoli ovšem ve dveřích, které jsou zpravidla již výrobcem vybaveny stojany na vajíčka. Důvodem je to, že vejce nesnášejí kolísání okolní teploty. Jenže právě dveře lednice otevíráme většinou dost často. Proto je mnohem lepší je uskladnit v lednici u zadní stěny, kde výkyvy teplot nejsou tolik znatelné.

Zdroj: SVSČR