Jak při vystupování z auta zamezit dopravní nehodě. Stačí se naučit holandský hmat

Foto: Rýdlová J.

Chvíle nepozornosti za volantem a následky si nesete po celý život. A to nejen díky vysoké rychlosti, ale dokonce i když stojíte. Stačí otevřít dveře auta v nešťastnou chvíli a můžete těžce zranit, či dokonce způsobit smrt cyklisty nebo motorkáře. A to vše zcela zbytečně. Tomuto riziku lze totiž téměř zcela zabránit. Stačí se naučit tzv. Holandský hmat.

Pozor na dooring

Anglický výraz odvozený z anglického výrazu „door“, tedy dveře, označuje dopravní nehodu, která je způsobena neopatrným otevřením dveří. Nejčastěji řidič či spolujezdec otevře nečekaně dveře auta do vozovky, aniž by si zkontroloval, že neohrozí nikoho v přilehlém jízdním pruhu. Tak se stane, že cyklista, motorkář nebo i chodec je sražen otevřenými dveřmi. V bezpečí nejsou ani řidiči míjejících automobilů. Nejsou sice tímto typem nehody většinou přímo ohroženi na životě, ale škoda na jejich vozidle může být nemalá. Navíc i samotný viník nehody, tedy nepozorně vystupující řidič, může utrpět jak zranění, tak poškození svého auta.

Jak vystupujeme z auta

Při vystupování z auta zpravidla otevřeme dveře rukou, která je blíže k těmto dveřím. Na našich silnicích tedy otevíráme dveře levou rukou, rovněž tak činí pasažér sedící za řidičem. Je to pohodlnější, než kdybychom použili ruku pravou, protože se nemusíme nijak kroutit. Dveře prostě odtlačíme od sebe a vysoukáme se ven. Správně bychom však měli nejdříve zkontrolovat v zrcátcích a také běžným pohledem, jestli někomu nezkřížíme otevírajícími se dveřmi dráhu. A zde je problém. Téměř denně zažívám řidiče, kteří se nějakým rozhlížením či zvýšenou opatrností vůbec neobtěžují. Na druhou stranu i sebezodpovědnější řidič se prostě někdy může nerozhlédnout.

Holandský hmat

Nejde o součást juda, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dokonce k tomuto úkonu nepotřebujete ani dobrou fyzickou kondici. Jedná se totiž o způsob vystupování z auta. Holandský chvat spočívá v tom, že při vystupování otevíráte dveře vzdálenější rukou. Ano, je to mnohem méně pohodlné, protože otevírání tzv. přes ruku vás nutí natočit celé tělo v podstatě dozadu. Jenže to je přesně to, oč běží. Díky tomu se právě automaticky podíváte, co se děje za vámi a vaším autem. Spatříte třeba cyklistu, který se vás právě chystá předjet nebo uvidíte řítící se motorku, která během několika sekund dojede vaše auto. Počkáte, až se tito účastníci silničního provozu přeženou, a pak v klidu, a hlavně v bezpečí vystoupíte. Nezapomeňte ovšem za sebou zavřít dveře. Jsou totiž i tací, kteří se začnou přehrabovat v kufru, přičemž dveře nechají vesele otevřené do vozovky. Na tyto jedince je však krátký i Holandský hmat. Možná by zabral pravý hák.