Navštivte Chomutov, město zážitků

Město Chomutov. Zdroj: Pixabay.com/JancickaL
Město Chomutov. Zdroj: Pixabay.com/JancickaL

Vydejte se s námi na výlet do Chomutova, města na úpatí Krušných hor v severozápadních Čechách. Nabízí mnoho zajímavých míst k poznání, procházkám i k rekreaci. Vykročte vstříc historickým památkám, vydejte se po naučných stezkách či cyklostezkách, pozdravte se s obyvateli zooparku nebo si užijte zábavu na koupališti u Kamencového jezera. Jeden výletní den vám stačit nebude, proto navštivte Chomutov na více dní a poznejte jej všemi smysly.

Jaké historické památky nesmíte minout?

Historické centrum Chomutova je městskou památkovou zónou. Upřete svoji pozornost na jádro města, neboť si zachovalo středověký půdorys, typický pro historické tržní sídlo. Náměstí 1. máje je zajímavé především měšťanskými domy s podloubím, dominantou severní strany náměstí je městská věž, která přiléhá ke kostelu Nanebevzetí panny Marie.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Fialův pohyblivý betlém. Zdroj foto: Oblastní muzeum Chomutov
Fialův pohyblivý betlém. Zdroj foto: Oblastní muzeum Chomutov

Na protější straně náměstí pohleďte na nejcennější historickou památku – raně gotický kostel svaté Kateřiny. V budově radnice můžete navštívit Oblastní muzeum s umělecko-historickou expozicí gotického, renesančního a barokního umění, lapidárium, barokní lékárnu, zbrojnici nebo Fialův pohyblivý betlém.
Svoji pozornost také upřete na areál bývalé jezuitské koleje a gymnázia, který vyplňuje celý jižní okraj historického centra města. Jezuitský areál se v současnosti skládá z kostela svatého Ignáce, městské galerie Špejchar, arkádového nádvoří, knihovny a Oblastního muzea.
Vystoupejte na „Hvězdárenskou věž”, bývalou strážní věž, z níž se můžete kochat výhledem na horizont Krušných hor, Doupovských hor, Českého středohoří i celého města.

Přírodní park Bezručovo údolí - krajina pod Menhartickým vrchem. Autor: Petr Kinšt. Zdroj: Creative Commons BY-SA 3.0
Přírodní park Bezručovo údolí – krajina pod Menhartickým vrchem. Autor: Petr Kinšt. Zdroj: Creative Commons BY-SA 3.0

Mezi nejstarší technické památky patří přehrada na Kameničce v Bezručově údolí s kamennou hrází, Podkrušnohorský přivaděč, což je umělý kanál mezi Kláštercem nad Ohří a Jirkovem. Zajímavou součástí přivaděče je funkční akvadukt, který spojuje svahy Bezručova údolí.

Za přírodními zajímavostmi do okolí

Vydejte se pěšky či na kole přírodním parkem Bezručovo údolí. Romantickým údolím, které je nejdelší a nejhlubší v Krušných horách vás bude provázet naučná stezka s informacemi o místní přírodě.
Milujete hradní zříceniny? Zveme vás na zříceninu hradu Hasištejn, obklopenou přírodním parkem Údolí Prunéřovského potoka.

Zoopark Chomutov. Zdroj: Pixabay.com/alenat
Zoopark Chomutov. Zdroj: Pixabay.com/alenat

Za zvířátky, do skanzenu i na koupaliště

Navštivte Zoopark Chomutov, který svou rozlohou patří mezi největší zoologické zahrady v Čechách. V unikátně členěném přírodním prostředí můžete pozorovat více jak 1000 jedinců zvířat ve 160 druzích, projet se zoovláčkem Amálkou nebo Safari expresem. Pro děti je zde dětská zoo, dětské hřiště, Lanáček a další atrakce.
Skanzen Stará Ves potěší milovníky dávných časů. V areálu si můžete kromě statku s původními plemeny domácích zvířat a rozsáhlou sbírkou starých zemědělských strojů prohlédnout také roubenku s ukázkou způsobu života obyvatel původních vesnic Krušnohoří, kde nechybí expozice včelařství nebo výroby dřevěných hraček. Za pozornost stojí též větrný mlýn holandského typu nebo hrázděná kaplička.

Západní břeh Kamencového jezera. Autor: Petr Kinšt. Zdroj: Creative Commons BY-SA 3.0
Západní břeh Kamencového jezera. Autor: Petr Kinšt. Zdroj: Creative Commons BY-SA 3.0

Milujete vodní radovánky? Kamencové jezero je pravým místem, kde si jich dosytosti užijete. A navíc, jedná se o jediné kamencové jezero na světě. Vzniklo zatopením dolů, v nichž se v letech 1558 až 1785 těžil kamenec a síra. Složení vody vylučuje jakýkoliv organický život kromě prvoků. Lidskému zdraví je však tato voda velmi prospěšná. Najdete zde vše, co pro příjemné prožití prázdninových dnů potřebujete. Písčité i travnaté pláže a upravená mola vám poskytnou pohodlí při slunění a koupání. Nenechte si ujít ani aktivní odpočinek se širokou nabídkou sportovního vyžití, jako je minigolf, obří trampolína, plážový volejbal, tenis, ping-pong, nohejbal, streetboard nebo vodní vlek na Velkém otvickém rybníku. Pro malé děti tu jsou klouzačky, roztodivné vodní atrakce a pirátské hřiště.

Kostel sv. Kateřiny v Chomutově. Foto: Hana Ulmová
Kostel sv. Kateřiny v Chomutově. Foto: Hana Ulmová

Kde Chomutov najdete?

Kraj: Ústecký
Okres a město: Chomutov

Kontakt

Městské informační centrum
U Městských mlýnů 5885
430 01 Chomutov

telefon. +420 800 100 473
telefon. +420 474 341 438
e-mail: infocentrum@chomutov-mesto.cz
web: visit.chomutov.cz

Tip na fajn výlet

Zámek Jezeří je pozoruhodná památka, která měla být zapomenuta. Poznejte příběh jezeřského zámku na rozhraní dvou světů, jedné z nejzajímavějších památek v České republice.