Vláda chce tlačit na snížení cen potravin. Problém jsou velké korporace bez konkurence

Zdroj: Pexels/Gustavo Fring

ČESKO – Ceny potravin v posledních téměř dvou letech vzrostly raketovou rychlostí. V některých případech jsou dvoj- či trojnásobné ve srovnání s rokem 2021. Ačkoliv se ze strany potravinářských firem objevovala argumentace týkající se zdražujících vstupů, faktem je, že aktuální data poukazují na enormní zisky, jež tyto firmy v posledním roce vygenerovaly. I proto chce vláda zatlačit na všechny články dodavatelského řetězce, aby potraviny zlevnily…

Premiér Petr Fiala (ODS) přímo při příležitosti své účasti na jihočeské Země živitelce uvedl, že vládní tlak musí zesílit, aby se ceny potraviny vrátily zpět do normálu. Pravdou přitom je, že např. cukr stojí dnes víc jak dvojnásobek, co v roce 2021, podobně je to i s masem apod. „Jestliže vidíme tak vysoké zisky, musí to pocítit i občané a musí se to projevit na tom, že ceny potravin budou nižší,“ shrnul tak Fiala. Nepřímo pak také ve svém vyjádření narážel na koncern Agrofert někdejšího premiéra Babiše. Ten totiž loni vykázal zisk 13 mld. Kč, přičemž jen pekárna Penam si meziročně polepšila téměř o polovinu. Fiala nakonec také dodal, že je směšné, když majitel takových firem vyčítá vládě, že s cenami potravin nedělá nic, přičemž by to on mohl sám ovlivnit.

Věčná otázka: kdo za to může?

Babiš samozřejmě popírá, že by jeho firmy mohly do cen potravin jakkoliv vstupovat. „Každý ví a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže to potvrdil, že ceny potravin rozhodují řetězce. Je obrovská konkurence, dováží se zahraniční zboží. Je to nesmysl,“ hájil se tedy Babiš. Chovatelé a zemědělci pak tvrdí, že ani oni nejsou na vině, a tak spor pokračuje.

Podle Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu, však Agrofert a další obdobné firmy ceny potravin zásadně ovlivňují. „Často tvoří 30, 40 i 50 % dodávek jednoho typu potravin, což nelze nahradit žádným jiným zdrojem,“ shrnul. A s tím, že problémem je, že trh ovládá několik velkých hráčů, souhlasí i Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství. „My to říkáme dlouhodobě, musí tu být jasná konkurence ze strany menších a středních potravinářů a zemědělců, kteří třeba budou prodávat přímo ze dvora. To je cesta, jak se dostat na úroveň okolních států,“ uzavřel.

Ačkoliv samozřejmě roli při zdražování potravin hrají i již zmiňované vstupy, a tedy fakt, že v posledních dvou letech v Česku masivně zdražovaly pohonné hmoty, energie a platí u nás také jedno z nejvyšších zdanění v Evropě, prý znamená, že ceny potravin u nás nemohou být podobné jako třeba v Polku, otázka dominance velkopotravinářů se stále vznáší v éteru. „Pokud stoupají náklady, stoupají ceny za energie, náklady na mzdy apod., což vše zdražuje vstupy, tak se to projevuje na cenách potravin. Zisky velkých potravinářských firem ale vybízí k otázce, jestli tu náhodou něco nehraje. Spíš je to tom, že stávající situace založená na několika málo výrobcích, toho trochu zneužívá,“ vysvětlil tak Šebek. Nejvíce by tedy dle jeho slov měla pomoci přirozená konkurence. Její podpora je však v rukou státu. I proto se tedy s dodavateli a obchodníky na počátku září sejde ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).