Penzijní reformu prezident podepsal, ale pozdě. Jaké má výhrady? A jaké změny novela přinese?

Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

ČESKO – Neudržitelnost českého penzijního systému není žádnou novinkou asi pro nikoho. I proto vláda v rámci konsolidace veřejných financí připravila také penzijní reformu. Ta měla v platnost vstoupit již od 1. září, prezident Petr Pavel k ní měl ale výhrady, a tak vznikly kolem jeho podpisu „průtahy“. Ačkoliv novelu příslušného zákona nakonec podepsal, učinil tak později, než vláda čekala. Co to bude v praktické rovině znamenat? A co se prezidentovi na penzijní reformě nelíbí?

Změny v penzijním systému

Hlavní změny, které penzijní reforma zavádí, se týkají zpřísnění odchodu do předčasného důchodu – krátí se doba samotného odchodu, a to z pěti na tři roky, na čtyřicet let se pak prodlužuje doba nutného pojištění. I přes tato zpřísnění se pak pobíraná částka bude také více krátit. Novela také upravuje princip mimořádných valorizací. K obojímu má prezident výhrady. „Novela upravuje mimořádné valorizace důchodů způsobem, který by v případě dalšího inflačního výkyvu vedl k fiskálně nákladnějšímu řešení, než je dnešní, a přitom nevyhovující režim, což vyplývá i ze samotné důvodové zprávy,“ uvedl přímo prezident. Dle jeho slov to pak poměrně paradoxně vede k tomu, že novela směřuje opačným směrem, než je cíl vlády – tedy fiskální konsolidace.

Ačkoliv se prezident nakonec k podpisu odhodlal, jeho výhrady přetrvávají. Jak také uvedl, zpřísnění podmínek týkajících se předčasných důchodů by mělo být provedeno tak, aby bylo udržitelné i v nepříznivých inflačních scénářích. A zároveň také tak, aby náhle a zásadně neměnilo pravidla občanům, kteří již dle aktuální legislativy možný nárok na odchod do předčasného důchodu mají.

Co znamená opožděný podpis?

Vláda původně předpokládala, že novela v platnost vstoupí v září – vzhledem k opoždění s podpisem prezidenta to však bude až o měsíc později. „To samozřejmě může být ztráta pro státní rozpočet, protože ztratíme část lidí z pracovního trhu a také to bude nová část lidí, kteří budou pobírat důchod. Náš odhad byl, že ten měsíc zpoždění může znamenat tři až čtyři miliardy navíc pro státní rozpočet,“ shrnul aktuální situaci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dle jeho slov by pak kvůli odkladu platnosti zákona upravujícího penze během pomyslného měsíce navíc mohlo do předčasného důchodu odejít až kolem 10 tisíc dalších lidí.

Prezidenta za opožděný podpis zákona kritizoval mj. předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS), na sociální síti X uvedl, že prezident měl na prostudování zákona dostatek času. Naopak premiér Petr Fiala (ODS) prezidentův podpis nakonec ocenil. Zákon dle jeho slov napravuje nespravedlnosti v důchodovém systému a napomáhá ozdravení veřejných financí. „Nejsme schopni zachovat stávající důchodový systém bez úprav, toto byl první krok. A kroků bude více,“ uzavřel.

Výhrady ze strany opozice

Opozice prezidentův podpis novely kritizuje a zvažuje i ústavní žalobu. „Lidé musí odpracovat o pět let více, o pět let déle odvádět pojištění, a přesto jim má být ten důchod krácen,“ konkretizoval výhrady Jan Hrnčíř (SPD), místopředseda sněmovního rozpočtového výboru. Karel Havlíček (ANO) pak uvedl, že si vláda prezidentův podpis „vydupala“.