Průměrná mzda reálně masivně klesá, je na úrovni r. 2018. Nárůst kupní síly bude otázkou let

Zdroj: Pexels/Gustavo Fring

ČESKO – Průměrná mzda v Česku reálně klesá již sedmé čtvrtletí v řadě, což je nejdéle v historii samostatné země. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) průměrná mzda ve 2. čtvrtletí letošního roku dosáhla na 43 200 Kč, v reálném srovnání ale klesla na úroveň roku 2018. Odborníci sice predikují, že reálný pokles mezd by se mohl již letos zastavit, záležet ale bude na dalším vývoji inflace.

Co ukazují čísla

Průměrná měsíční (hrubá) mzda dle dat ČSÚ postupně roste. Zatímco v roce 2021 činila 38 275 Kč, o rok později to bylo 40 086 Kč a ve druhém čtvrtletí letošního roku 43 193 Kč. Při zohlednění inflace však mzdy paradoxně klesají. Zatímco tedy průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 7,7 %, při započtení inflace naopak klesla o 3,1 %. Výdělky tak zaplatí méně zboží i služeb a hodnota průměrné mzdy je v reálném srovnání na úrovni roku 2018. Dvě třetiny zaměstnanců však navzdory průměru pobírají mzdy o poznání nižší. Střední hodnota mezd se tedy pohybuje kolem 37 tisíc.

Nejvíce v posledním roce rostly mzdy v oblastech výroby a rozvodu elektřiny a tepla, výroby motorových vozidel a elektrických zařízení. Naopak jen minimálně se zvyšovaly v oboru kulturní a rekreační činnosti či vzdělávání. Růst mezd se tedy diferencuje napříč celou ekonomikou. To pak potvrdil i ekonom Petr Dufek. „Na průměrnou mzdu dosáhne zhruba jedna třetina zaměstnanců. Ti, kteří na ni dosáhnou, jsou většinou lidé s vysokou kvalifikací, manažeři nebo technici, kterých se na trhu nedostává, lidé pracující ve financích anebo energetice, která se stala mzdovým lídrem letošního roku,“ shrnul.

Kupní síla se jen tak nevrátí

Ačkoliv Česko dlouhodobě usiluje o to, aby v kontextu tempa růstu reálné mzdy dohnalo západní země, stávající situace naznačuje, že tento cíl je přehnaně ambiciózní. „Žádné dorovnání nás nečeká, to je běh na velmi dlouhou trať. Pokud bychom se chtěli alespoň srovnat, tak bych řekl, že z hlediska kupní síly česká ekonomika a české domácnosti zažily největší propad v celé Evropě. Ostatně i spotřeba poklesla o 10 %, což se nikde jinde nestalo,“ vysvětlil. Jak dlouho se bude kupní síla vracet, vzhledem k tomu, že aktuálně poklesla na úroveň roku 2018, je skutečně otázkou. „Můžeme doufat, že během příštího roku bude inflace nižší a mzdy budou narůstat, ale myslím, že to bude trvat minimálně tři roky,“ uzavřel Dufek.

Dufkova slova pak potvrzují i další odborníci. Hlavní otázkou dle nich je, jak se bude dále vyvíjet inflace. Klíčový pak bude počátek příštího roku. Právě tehdy bude zřejmé, jak se inflace propíše do tzv. inflačních očekávání. Na počátku roku také dochází k nastavování mzdových kontraktů, tedy bude zřejmé, jak by měl pokračovat růst mezd. „Pokud průměrná mzda poroste o 7-8 %, tak to bude nadprůměrné tempo, které není dlouhodobě udržitelné. V dalších letech se životní úroveň bude zvyšovat jen pozvolna,“ shrnul ekonom David Marek.