Joseph Goebbels a Valja Petrová – co mezi nimi vlastně doopravdy bylo?

Joseph Goebbels. Zdroj: www.citaty.net

V souvislosti s Josephem Goebbelsem se ve všech pádech skloňuje hlavně jméno herečky Lídy Baarové. Ale víte, že existovala další česká přítelkyně tohoto Hitlerova ministra propagandy?

Kým byla?

Valja Petrová se narodila roku 1900 v Olomouci jako Valja Hacarová. Byla známá převážně jako herečka, ale věnovala se též opernímu zpěvu a tanci. Jako operetní subreta také působila v brněnském Zemském divadle, ovšem od počátku 30. let přijala angažmá v operetních scénách v Praze.

Záhadný vztah

Jaký byl její osud v období protektorátu? Kolem této ženy existuje spousta tajemství, a co víme vlastně s určitostí? Jak blízký byl její vztah s Goebbelsem? Víme kupříkladu, že s ním odjela vlakem do Berlína.

Joseph Goebbels byl mírně řečeno sukničkář, ale s určitostí nemůžeme říci, zda spolu opravdu spali. Vzhledem k jeho povaze to však nemůžeme ani vyloučit. Rok 1940 byl pro ni řekněme osudným, protože Goebbels ji jako stín doprovázel všude, kde se objevila.  Když Goebbels flámoval celou noc a vymetal noční podnik (s ochrankou, samozřejmě), postupně se kolem něj vytvářela stále početnější skupina českých hereček a tanečnic – a jednou z nich byla i Valja. Právě tu si Goebbels po flámu nechal odvézt na nádraží do svého lůžkového kupé.

Její osud po válce

Zdá se ale, že se neprovinila nijak zásadně – jak by se totiž mohla uplatňovat i po válce – a to ona mohla. Těžko soudit, zvláště dnes. Musíme si však uvědomit, že ať už mezi nimi bylo cokoliv, přece jen se přátelila s předním mužem antisemitismu.

Zajímavé je, že z aktivit lidových soudů vyvázla  – možná až podezřele snadno, ačkoliv jakékoliv spojení s tímto hrozným mužem bylo bráno jako provinění proti národní cti – to přinejmenším – a řada ostatních hereček či zpěvaček nebo tanečnic na to doplatila.

Ale jinak tomu bylo s Valjou Petrovou, ta hrála v řadě filmů a zpívala v Hudebním divadle Karlín, také spolupracoval s rozhlasem.

Jak jinak, nerada mluvila o své minulosti – možná jí bylo jasné, proč tak činit, ostatně opravdu se toho o jejím válečném životě mnoho neví, spíš jen útržky, které byly již výše naznačeny. I my dnes toto jméno známe spíše málo (na rozdíl od Lídy Baarové, tu známe všichni).

Dvakrát se stihla provdat, takže se jmenovala postupně Ascherová a Libáňská. Zdá se, že dokonale ovládala umění střežit si svůj soukromý život. Zemřela v Olomouci v roce 1976.