Česko zakoupilo vlastní plynové zásobníky. Jak tento krok ovlivní ceny tepla?

Zdroj: Pexels/ BOOM

ČESKO – Zemní plyn je obecně surovinou, která zejména v posledních dvou letech budila velkou pozornost. Vzhledem k válce na Ukrajině se Evropa, Českou republiku nevyjímaje, snažila „odstřihnout“ od plynu z Ruska. Nejenže tedy plynu bylo málo, ale jeho ceny letěly vzhůru. Situace se nyní zdá být již relativně stabilizovaná, Česko si navíc zajistilo zásobníky na plyn o takovém objemu, který by dokázal pokrýt přibližně třetinu tuzemské roční spotřeby. Co to bude znamenat do budoucna?

S plynem se počítá i do budoucna

Antimonopolní úřad v minulém týdnu povolil převzetí šesti plynových zásobníků RWE českým státem, a to v rámci realizace transakce za téměř 9 miliard korun. Cílem tohoto kroku pak bylo dle vládních představitelů mj. posílit energetickou soběstačnost země. Objem úložišť totiž odpovídá třetině roční spotřeby. „Máme zásobníky naplněné z 97 %, což je rekordní množství. Zásadní také je, že v těch zásobnících není žádný ruský plyn,“ upřesnil Jozef Síkela (STAN), ministr průmyslu a obchodu.

Jak důležitým krokem odkoupení zásobníků na plyn ze strany státu ale reálně je? „To, že se stát rozhodl vlastnicky vstoupit do plynárenské infrastruktury, lze vnímat jako jednoznačný a silný signál, že vláda s plynem do budoucna v rámci celého energetického sektoru významně počítá,“ objasnil Michal Kocůrek, odborník na plynárenství. V posledních letech se přitom v plynárenství nerealizovaly žádné investice a nebylo jasné, do jaké míry je to preferované palivo i vzhledem k energetické tranzici.

Ceny plynu

Ceny plynu na burze stále kolísají, před dvěma týdny celosvětově stouply cca o 10 % kvůli stávce dělníků pracujících v australských zásobnících. Z pohledu následujících měsíců se ale cena plynu výrazně neposunula. Stále se pohybuje mezi 40-50 eury za megawatthodinu. To je odborníky považováno za rozumný standard. V případě příhodných podmínek během zimní topné sezony lze čekat pokles ceny i ke 30 eurům za megawatthodinu.

To, že se Česko rozhodlo nahradit ruské dodávky plynu pomocí zkapalněného plynu, pak s sebou nese určitá rizika. Plyn totiž nedovážíme na základě dlouhodobých smluv, ale nakupujeme jej za spotové ceny. V důsledku tedy jakákoliv situace přímo ovlivňuje ceny plynu i na evropských burzách, tedy tam, kde se tvoří cena pro koncové odběratele. A v tomto aspektu nepomůže ani vlastnictví zásobníků na plyn, což podle Kocůrka automaticky neznamená ani to, že stát bude ovlivňovat cenu plynu ve prospěch koncových zákazníků.

Plyn a teplo

Vzhledem k tomu, že z plynu se vyrábí jen cca 25 % tepla, žádné významné změny na českém trhu očekávat nelze. Faktem ale je, že teplárny, které teplo z plynu vyrábí, měly v minulém období ceny poměrně extrémní.  Některé tedy již začaly poměrně masivně zlevňovat, u dalších se to v brzké době očekává. Zbývající část teplárenství pak většinově využívá uhlí – a v tomto segmentu lze naopak čekat mírné zdražení.