Konsolidační balíček prošel vládou, platit budou všichni. Opozice se bouří

Zdroj: Pexels/Pixabay

ČESKO – Stav veřejných financí je v Česku jedním z klíčových témat posledního roku. Vláda kvůli zastavení růstu enormního schodku připravila rozsáhlou sadu opatření, která by měla stav státního rozpočtu v následujících dvou letech zlepšit o 150 mld. Jedná se samozřejmě o nepopulární krok, který v podstatě zaplatí všichni občané Česka. Opozice je zásadně proti a chce se obrátit na Ústavní soud.

Černý pátek?

Zatímco pro vládní koalici byl pátek třináctého dnem, kdy se jí podařilo prosadit ozdravný balíček, opozice hovoří o „černém pátku“. Ať už je pohled na věc jakýkoliv, faktem je, že úsporný balíček čítá na šedesát různých změn a úprav, které mají vést na jedné straně ke zvýšení příjmů státního rozpočtu a na straně druhé také k řadě úspor. „Moje vláda a celá naše koalice postupuje tak, abychom si zbytečně nemuseli půjčovat a bychom nemuseli dál zadlužovat naše děti a vnoučata,“ uvedl tak na následné tiskové konferenci premiér Petr Fiala.

Balíček přináší celou řadu daňových změn (v obecné rovině jejich zvýšení prakticky pro všechny – firmy i jednotlivce) a mj. zvyšuje odvody živnostníkům a zaměstnancům opětovně zavádí nemocenské pojištění. Počítá také se zvýšením daně z tabáku, alkoholu a hazardu a také s radikálním nárůstem daně z nemovitosti.  Tento soubor opatření má být součástí úsporných opatření, díky nimž by v následujících dvou letech mělo „natéct“ do státního rozpočtu na 150 mld. korun. Konkrétně na straně příjmů by se mělo jednat o 72 mld. a na straně snížení výdajů o 78 mld. Konsolidační balíček byl schválen hlasy 108 poslanců, a to před odpor opozice.

Nepřeberné množství výhrad

Argumenty pro přijetí balíčku byly předem jasné. Zazněly pak i z úst ministra financí, Zbyňka Stanjury (ODS). „Od roku 2019 se řítíme vysokou rychlostí do zdi, která se jmenuje dluhová brzda,“ shrnul. Ačkoliv balíček se dotkne prakticky každého, jeho nutnost je neoddiskutovatelná. „Výsledek je velmi nepříjemný a bolestný, žádný podnikatel nemůže – je-li soudný – označit zvyšování daní za něco, čemu fandí. Na druhé straně všichni máme informace o tom, jak se za několik posledních let vyvíjí naše veřejné finance, a chápeme, že nějak se ta dynamika zvyšování zadlužení musí zastavit,“ shrnul tak Ladislav Minčič, tajemník Hospodářské komory.

Opozice ale tato stanoviska nezastává. Dle zástupců hnutí ANO je úprava jen zvýšením daní, které může způsobit další nárůst inflace. Dle SPD pak koalice přijetím balíčku porušila své předvolební sliby. Pro opozici je navíc problematický nejen samotný výsledek hlasování, ale i jeho způsob. Vládní strany totiž předčasně (byť po dlouhých desítkách hodin jednání) ukončily sněmovní debatu a zařadily hlasování o balíčku v pevném termínu. ANO i SPD tento postup vnímají jako omezení svých práv. Proto zvažují, že se obrátí na Ústavní soud.

Nyní celý vládou schválený návrh zamíří do Senátu. Ten by se mu mohl začít věnovat v první polovině listopadu. Ministr financí pak předpokládá, že návrh bude přijat.