Na důchody bude příští rok chybět 50 miliard. Vládní koalice chce ještě zpřísnit penzijní reformu

ČESKO – Důchodový systém kolabuje. To je nezvratný fakt. Důchodový účet se od roku 2019 drží setrvale v mínusu a bez radikálního zásahu se na tom rozhodně nic nezmění. Proto vláda postupně celý systém zpřísňuje a zdá se, že všem změnám ještě zdaleka není konec.

V lednu se v rámci zákonem stanové valorizace zvýší důchod přibližně dvěma milionům osmi stům tisícům důchodců, a to o 360 Kč. Průměrný měsíční důchod tak vzroste dle údajů ministerstva práce a sociálních věcí na 20 693 Kč. Jen lednová valorizace přijde státní rozpočet na více jak 12 mld. Kč a celkové výdaje na důchody vzrostou ještě více – o 20 mld. Kč. Ačkoliv příjmy porostou více než výdaje, celkový schodek na důchodovém účtu příští rok dosáhne k 50 miliardám. Letos se přitom zdálo, že toto číslo bude ještě výrazně vyšší a dosáhne až k 80 miliardám. K tomu ale nakonec díky pozitivnějšímu vývoji ekonomiky nedojde. „Čekáme, že ten deficit bude vysoký, to je dáno demografickým vývojem a tím, že do důchodu začínají odcházet populačně silné ročníky,“ uvedl tak ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Po úsporných opatřeních… další úsporná opatření

I navzdory pomyslné „úspoře“ považují lídři vládní koalice penzijní systém za neudržitelný. Proto chtějí prosadit i další úsporná opatření v rámci důchodové reformy. Jinak by totiž zejména po roce 2030 rostl schodek důchodového systému neudržitelně dál.

Některé dílčí kroky důchodové reformy přitom již prosazeny byly. Změnila se např. pravidla pro odchod do předčasné penze (lze odejít max. 3 roky před standardním nárokem, pobíraná částka se více krátí a omezené jsou i valorizace, prodlouží se také nutná doba pojištění na 40 let). Mění se i podmínky zvyšování řádných důchodů – jejich výše by měla zohledňovat třetinu růstu reálných mezd namísto poloviny. Mimořádné valorizace počínaje příštím rokem také nahradí dočasný příspěvek.

Koalice chce však v rámci zpomalení růstu penzí prosadit také méně výhodná pravidla pro výpočet budoucích důchodů nebo další zvyšování věku odchodu do důchodu – a to dle délky dožití. Kompletní návrh důchodové reformy chce ministr Jurečka projednat do konce tohoto roku. Záměrem pak je s předstihem reagovat na situaci, která nastane po roce 2030, kdy do důchodu nastoupí silné ročníky ze 70. let – což je pomyslný finanční problém.

Návrh, který navzdory odporu projde

Celý návrh důchodové reformy by se měl schvalovat v parlamentu během první poloviny roku 2025. Očekává se, že díky hlasům koaličních poslanců projde. Opozice ale návrh podpořit nechce. „Je důležité přijít s nějakou skutečnou důchodovou reformou. To, co představil ministr Jurečka, nepřináší žádné peníze navíc,“ uvedla tak např. Alena Schillerová (ANO). SPD zase zdůrazňuje nutnost podpory prorodinné politiky, tedy aby se rodily děti – šly do zaměstnání a platily daně. Důchodovou reformu chce vláda prosadit s platností od počátku roku 2025.